Tisková zpráva: Poslankyně Pastuchová chce změnit okruh příjemců na živobytí ve formě poukázek

publikováno 20.2.2018 |

SPOLEČNĚ S DALŠÍMI POSLANCI PŘEDLOŽILA NÁVRH NOVELY ZÁKONA O HMOTNÉ NOUZI

Klienti pobytových sociálních služeb, lidé umístění ve zdravotnických zařízeních déle než jeden měsíc nebo nesvéprávní příjemci příspěvku na živobytí by nově nemuseli pobírat část této dávky ve formě poukázek. Změnu předložila poslankyně Jana Pastuchová společně s dalšími poslanci jako poslanecký návrh novely zákona o hmotné nouzi. Návrh rovněž připouští, že by se poukázkám mohly vyhnout i tzv. případy zvláštního zřetele, o kterých by rozhodoval Úřad práce ČR. Nemusely by se týkat ani příjemců, u kterých příspěvek na živobytí nedosahuje výše 500 Kč.

„Praxe ukázala, že je v některých případech výplata příspěvku na živobytí ve formě poukázek neefektivní. Týká se to především lidí se zdravotním postižením, kteří jsou v sociálních či zdravotnických pobytových zařízeních. Praktické problémy se ukázaly i na straně opatrovníků,“ říká poslankyně Jana Pastuchová a dodává: „U těchto zranitelných skupin příjemců dávky je nutné zavést výjimky, protože jim objektivně poukázky zkomplikovaly život, a to rozhodně nebylo a není jejich cílem. Návrhem novely zákona chci rovněž reagovat na skutečnost, že výplata poukázek je v případech, kdy je hodnota příspěvku na živobytí příliš nízká, neekonomická pro úřad práce.“

Část příspěvku na živobytí (35 – 65 %) ve formě poukázek začaly úřady práce vyplácet od 1. prosince 2017. Opatření do novely zákona o hmotné nouzi v loňském roce prosadila právě poslankyně Jana Pastuchová. Novela, včetně jejího pozměňovacího návrhu, prošla celým legislativním procesem téměř bez výhrad. Hlavní motivací poslankyně Pastuchové pro zavedení výplaty části příspěvku na živobytí ve formě poukázek bylo omezení zneužívání příspěvku. Za poukázky nelze nakoupit cigarety a alkohol nebo za ně hrát automaty. Zároveň působí na práceschopné klienty úřadů práce tak, aby šli pracovat a měli se tak vlastním přičiněním lépe.

Většina příjemců příspěvku na živobytí zpravidla pobírá i jiné dávky, jako například příspěvek na péči, doplatek na bydlení nebo přídavky na děti, zároveň pobírají starobní či invalidní důchod.

„Pokud bychom vše sečetli, tak část příspěvku na živobytí ve formě poukázek tvoří opravdu pouze zlomek. Přesto jsem konfrontována s případy, kdy zavedení poukázek mělo mít na jejich příjemce skoro fatální dopady,“ uvádí Jana Pastuchová s tím, že se tak podle jejího názoru odkryl jiný problém, a to, že příspěvek na živobytí supluje jiné dávky, například ty na bydlení. „Pak se příjemci příspěvku na živobytí logicky dostávají do tíživé situace, protože příspěvek slouží primárně k úhradě základních životních potřeb, tzn. jídla, oblečení či hygienických potřeb,“ doplňuje poslankyně Pastuchová.

Novelu poslaneckého návrhu novely zákona o hmotné nouzi obdrželi poslanci Parlamentu ČR 14. února 2018. Aktuálně čeká na vyjádření Vlády ČR.

One Thought to “Tisková zpráva: Poslankyně Pastuchová chce změnit okruh příjemců na živobytí ve formě poukázek”

  1. Klarka

    Budeme si pamatovat Vas i ANO v pristich volbach. Asocialni vladu nepotrebujeme.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..