publikováno 6.4.2015 |
Aneb, jak jsem se stala součástí dvou projektů, které podpořily lidi s PAS
Česko svítí modře, Plňme přání, to jsou projekty, které hned na počátku dubna upozornily na to, že mezi námi žije až sto tisíc lidí s poruchou autistického spektra (PAS). Mají svá specifika, nelehký život, ale patří mezi nás. Mají také své sny, jejichž splnění dokáží ocenit více něž jakýkoliv zdravý člověk. V dubnu si lidi s poruchou autistického spektra připomínáme po celém světě, neměli bychom na ně ale zapomínat ani v jiných měsících.
Já a kolegové z poslanecké sněmovny a z Odborné skupiny Vládního výboru pro zdravotně postižené občany pro koncepční řešení problematiky života osob s poruchou autistického spektra určitě nezapomeneme a budeme se snažit dělat maximum pro to, abychom těmto lidem a jejich rodinám umožnili žít plnohodnotný život.
JABLONEC NAD NISOU SVÍTIL MODŘE
Ve čtvrtek 2. dubna se modře rozsvítilo Městské divadlo v Jablonci nad Nisou a moje regionální kancelář na Mírovém náměstí. V ten den jsme se rovněž s kolegyněmi a kolegy z hnutí ANO v poslanecké sněmovně oblékli do modré barvy. Chtěli jsme tak podpořit kampaň Česko svítí modře, jejíž druhý ročník právě probíhá, a vyjádřit podporu lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám.
V České republice se s poruchou autistického spektra rodí každé 80. dítě, a to je hodně. Takové děti ale nemusí žít “za sklem”, jak se říká, jen zkrátka vnímají svět a komunikují trochu jinak. A právě modrá barva je barvou komunikace, která je klíčová, pokud se osoba s autismem dostane do potíží nebo podlehne panice.
FILIP SE STAL KOVÁŘEM
GALERIE >>
Sobota 4. dubna, normální den, který v Libereckém kraji sice zdaleka nepřipomínal jaro, pro devítiletého Filípka s Aspergerovým syndromem to byl ale den zcela výjimečný. Stal se totiž jako první součástí projektu nadačního fondu MA-MA Foundation Plňme přání, jemuž jsem poskytla pro rok 2015 záštitu.
Jeho přáním bylo stát se kovářem, a tak jsme se po jeho snídani vydali s jeho rodinou a organizátory akce do kovárny k panu Drägerovi v Liberci – Františkově (METAL GALLERY MUSEUMSHOPATELIÉR Martina Drägera), kde si po prvotním rozkoukání Filípek sám ukoval list. Bylo povznášející vidět, jako moc ho to baví. Video z akce zde.
Filípkův den pokračoval v restauraci Mc Donald’s v Liberci. Filip si natočil sám zmrzlinu a připravil si vlastní hamburger, byl naprosto bezprostřední a v pohodě.
Těším se na pokračování projektu, další přání budeme plnit už za čtrnáct dní. Projekt se nezaměřuje pouze na osoby s PAS, zapojit se může prakticky kdokoliv. Stačí, aby někdo z jeho blízkých vyslovil zrovna to jeho přání.
Koncepční řešení by to už opravdu potřebovalo jako sůl. To, že všichni jednou za rok rozsvítíme modře a dáme najevo podporu, ale lidem s PAS a jejich rodinám nepomůže vyřešit problémy. Nedostatek denních stacionářů, chráněných bydlení, domovů se zvláštním režimem, které by jim byla šité na míru a HLAVNĚ dostupné. Nemyslím si, že náhodná dotace náhodným sdružením (pokud se dostatečně nahlas projevují nebo mají potřebné styky), tak jak to probíhá v současné době, tohle řeší.