Jablonec budu mít ráda i bez tramvaje v centru

publikováno 20.7.2017 |

Jablonec nad Nisou, pomyslná brána do Jizerských hor, město skla a bižuterie s přehradou, kterou lemují panelové domy a vypadá to dobře. Město, ze kterého pochází výborné sportovkyně jako oštěpařka Bára Špotáková nebo biatlonistka Gabriela Koukalová a sídlí v něm Česká mincovna a firmy jako Jablotron či Preciosa se zvukem ve světě. Je to ale také moje město, město, ve kterém jsem se narodila, vyrůstala, pracovala a žiju zde dosud. Jsem v jeho zastupitelstvu a z poslanecké kanceláře vidím přímo na radnici, tedy vlastně už magistrát. Město, které mám ráda.

Začalo to v Rýnovicích, kde jsem vyrůstala a chodila do základní školy. Pak mě osud zavál blíž do centra, do jablonecké nemocnice a do bytu na sídlišti Mšeno. Seběhnout pár schodů, přejít silnici a vykoupat se v přehradě nebo se jít jen tak projít? To nikdy neomrzí. Jablonecká přehrada má prostě výjimečné kouzlo. O to víc mi vadí, že se do jejího rozvoje sice investuje, ale stále to není moc vidět. V letních dnech ji navštíví tisíce lidí, kteří by jistě ocenili lepší zázemí i služby. Něco má v moci město, něco soukromníci, chápu.  Pro příklady ale není třeba chodit daleko, co třeba takové Olbersdorfské jezero u Žitavy, také vidíte ten rozdíl?

Centrum je v Centralu a v ulicích jsou prázdné výlohy

Centrum města, další kapitola, které bych se ráda věnovala. Nevím, v kolika letech jsem ho začala vnímat, řekněme ale, že to je přibližně pět dekád, kdy mohu pozorovat jeho proměny. Proměny k lepšímu, ale bohužel také k horšímu. Takový pocit mám už několik let. Když jdu do centra, tak většinou spěchám, ale nejde si nevšimnout prázdných výloh. Ulice jsou sice ve všední dny docela plné, večer a o víkendech liduprázdné, pokud tedy nepočítám spoluobčany, co si pletou náměstní a lavičky na něm s vlastní terasou.

Komu na tom záleží? Mně, starousedlíkům, turistům, lidem, kteří mají raději milou komorní atmosféru malých krámků a kaváren a cvrkot v ulicích. Toto je dnes trendy nejen mezi hipstery. Jasně, je to opět převážně záležitost soukromníků. Město nemá zdroje na to, aby jejich podnikání výrazněji podpořilo v centru města ani nikde jinde. Těm zbývajícím ovšem zasadilo pomyslnou dýku do zad podporou výstavby obchodního domu Central místo legendární Jabloně. Musím říct, že je asi všechno lepší než zchátralé monstrum uprostřed města. Ale musel ho nahradit zrovna betonový kvádr plný obchodů? Kam se z ulic přesunula kupní síla, ani snad psát nemusím.

Sny se mají plnit, ale ne za veřejné peníze

A u centra Jablonce nad Nisou ještě zůstanu, konkrétně u plánu prodloužení tramvaje a výstavby dopravního terminálu v Kamenné ulici. Představa hezká, ale těch ale je tam prostě moc. Jednak to je nedořešená dopravní situace v Jablonci, která už teď občas hraničí s dopravním kolapsem. Sice nejsem dopravní expert, ale znám třeba kruhový objezd U zeleného stromu. Nemusí být ani dopravní špička a je to jedním slovem katastrofa, a to i bez tramvaje.

Kolegové zastupitelé, z nichž někteří patří k velkým fanouškům kolejových vozidel, si jdou tvrdě za svým. Peníze na to máme z Evropské unie teď, musíme to realizovat hned, ať to stojí, co to stojí. S tímto argumentem se opravdu nemohu ztotožnit, a proto jsem také hlasovala proti návrhu. I evropské peníze jsou peníze daňových poplatníků, každá taková „sranda“ znamená i finanční spoluúčast města a hodně bude stát i udržování projektu v budoucnosti. Kolik lidí opravdu ocení, že se tramvají dostane až do centra? Nejsme v Praze, přátelé.

Kdo prodloužení tramvaje ale opravdu neocení, jsou někteří podnikatelé. Dle mých informací jsou jich téměř tři desítky. Jsou to provozovatelé různých krámků, restaurací či kaváren atd. A ztěžují si, že se s nimi o svém záměru město vůbec nebaví. Obávají se dopravy, hluku, co taková tramvaj udělá se statikou budov. Obávají se toho, že už ani těch pár lidí městem neprojde, když se povezou až do Kamenné ulice a tam přesednou na autobus. Takže tak. Kolik prázdných výloh přibude? Zabránit tomu může snad jen nové vedení magistrátu po volbách v roce 2018. Nebude to ale už zadarmo, už i ty přípravy teď něco stojí.

Jeden nejmenovaný mladý zastupitel v diskuzi na Facebooku při obhajobě prodloužení tramvaje napsal, že máme po půl století možnost v Jablonci vybudovat něco pro další století, co bude sloužit lidem každý den. Jako příklad uvedl Němce, že zde vybudovali železnici, přehradu, divadlo, radnici, kostel atd. A ptá se, co zůstalo po nás. Tak tomu říkám problém, kvůli kterému je třeba utratit cca 600 milionů korun. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, můj kolega mu doporučil, ať si pořídí děti, když má strach z toho, co tu po něm zbude. S tím nezbývá než souhlasit a přát si, aby se můj Jablonec nad Nisou trochu zmátořil, nežil nesmyslnými projekty, oživil svoje centrum a byl přívětivý nejen k lidem, co v něm žijí, ale také k podnikatelům a turistům, které potřebuje jako sůl.

JP

PS: Abych nebyla jenom negativní, v Jablonci se dějí i dobré věci, které organizuje nebo alespoň podporuje město. Z těch aktuálních bych ráda zmínila třeba revitalizaci sídlišť, kulturní akce jako Město plné tónů, JBC Fest, závody JBC 4X Relevations, akci Křehká krása 2017 a tak dál. A pokud si přesto říkáte, že ta Pastuchová jenom kritizuje, co s tím chce/může jako udělat?

Sledujte můj web či Facebook!

One Thought to “Jablonec budu mít ráda i bez tramvaje v centru”

  1. Zajda

    Oživení centra města po realizaci betonového obludária je úkol pro Copperfielda. Naprosto tupé opakování chyby z Liberce (Plazza & etc.), kterou nemůže vidět jenom ignorant, je nevratné,… :-/ Jezdím na kole pravidelně přes centrum na trénink po zpětném naplavení do JBC právě z Lbc => docela slušná koncentrace nemakačenků a pochybných individuí,..Jinak pusto a prázdno,.. Místo toho, aby Komenského byla výstavní adresa JBC, tak je to uječené Romale,..

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..