Otázky a odpovědi | Parlamentní listy

publikováno 4.3.2015

OBČANÉ SE PTAJÍ, JANA PASTUCHOVÁ ODPOVÍDÁ NA PARLAMENTNÍCH LISTECH

Další otázky a odpovědi najdete na ParlamentníListy.cz.


Ptal se:  AndělaKK 

Datum:  25.2.2015

Nemocenská

Jakou formu proplácení nemocenské byste preferovala Vy? Docela i chápu, proč se neproplácí tři dny nemocenské, i když mi to přijde divné, vzhledem k tomu, že si platím pojištění. Proč ale stát plat nemocenskou až od 15 dne nemoci? Tak dlouho nemocná jsem nebyla ani nepamatuji, pojištění si platím poctivě, tak kam peníze jdou, když se ve finále neproplácí ani celá nemocenská?

ODPOVĚĎ:

Vážená Andělo,

máme tu vedle sebe tři skupiny, které mají své zájmy. Zaměstnance (vynechám teď OSVČ, to je trochu jiný příběh), zaměstnavatele a stát. Ty doplňuje princip solidarity. Ne každý má to štěstí, že je nemocný pouze pár dnů v roce, a tak řadě lidí jejich odvody na nemocenské pojištění prostě nestačí, protože potřebují zachovat v době neschopnosti alespoň nějaký příjem. Pro stát nemocní občané (mají různě vážné diagnózy na různě dlouhou dobu) představují tak vysoké náklady, že potřebuje spoluúčast zaměstnavatelů a zaměstnanců samotných. Proto odvádíte vy a zaměstnavatel zdánlivě více než vyčerpáte, ale to jen díky tomu, že jste zdravá …existuje něco důležitějšího?

Stávající poměr asi není ideální, ale podle mého názoru má určitou logiku, a proto bych proplácení prvních třech dnů nemoci zpět nevracela. Ačkoliv i souhlasím s tím, že nemocný člověk chodící do práce, aby nepřišel o část mzdy, může představovat pro zaměstnavatele, potažmo stát, další problémy – náklady, protože si tak může onemocnění zkomplikovat či nakazit kolegy. To už je asi o svědomí každého jednotlivce. Pro zaměstnavatele i pro stát by bylo proplácení prvních třech dnů nemoci příliš vysokou finanční zátěží, kterou si nemohou dovolit. „Ušetřené“ peníze mohou investovat jinde a podle mého názoru lépe, v případě firem třeba do rozvoje a vytváření nových pracovních míst, v případě státu například do prevence různých onemocnění.

S úctou,
JP


Ptal se:  ElizabethK. 

Datum:  26.2.2015 

Mateřská

Ministryně navrhuje, aby rodičům, kteří se nevystřídají na rodičovské, ministerstvo nevyplatilo celý rodičovský příspěvek. Přijde vám to normální? Podpoříte to? Nemám nic proti otcům na mateřské, ale dobrovolně. Kam to asi povede, když do toho budou nuceni? Nehledě na to, že na příjmu otce jsou rodiny často závislé!!! Mateřská je u nás totiž dost nízká.

ODPOVĚĎ:

Milá Elizabeth,

předně je třeba rozlišovat pojmy mateřská (peněžitá podpora v mateřství, trvá 28 týdnů, řeší ČSSZ)  a rodičovská „dovolená“ (rodičovský příspěvek, který navazuje na mateřskou, max. do tří let věku dítěte, řeší Úřad práce). Co se týče rodičovského příspěvku a návrhu paní ministryně Marksové, tak podle mého názoru není úplně špatný. Diskriminace žen – matek je v České republice poměrně dost rozvinutá, ale i ženy se dokáží prosadit, vydělávat peníze a uživit rodinu. Navíc jsou podle zahraničních průzkumů manželství, kde čerpá rodičovskou dovolenou matka i otec, stabilnější. Přesto bych ale ponechala, stejně jako Vy, možnost volby. Na povinné čerpání rodičovské dovolené tatínky není zatím podle mého názoru česká společnost připravena. Navíc, vše co je povinné bývá vnímáno více či méně negativně. To, kdo se bude starat o dítě, je podle mě výsostné rozhodnutí rodiny a stát by do toho, pokud ze zákona nemusí, neměl zbytečně zasahovat. Do budoucna bych ale podobné opatření nevylučovala.

S úctou,

JP


Ptal se:  MUDr.Miloš Rejmont 

Datum:  10.2.2015

Dotaz na platy lékařů

Dobrý den, vážená paní poslankyně, pracujete mimo jiné ve výboru pro zdravotnictví.

Co říkáte tomu,že soudci dostanou od státu doplaceno 1,2 miliardy Kč ? Kdyby byli lékaři také tak chamtiví, tak by jim stát musel doplatit mnohem více miliard, protože na podkladě Memoranda ze 17.2.2011 se vláda České republiky zavázala, že do dvou let budou lékaři brát 1,5 až trojnásobek průměrného platu, což nebylo splněno.

Prý se chystá podobná akce jako byla počátkem roku 2011 Děkujeme,odcházíme.

Jak bude reagovat na tuto případnou novou akci zdravotní výbor PS a vláda, ve které má hlavní slovo ministr financí Babiš?

Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Vážený pane doktore,

Váš dotaz je zcela na místě, ale nerada bych předjímala reakci na něco, co nenastalo. Platy lékařského i nelékařského personálu jsou pro mě i pro celý Výbor pro zdravotnictví PSP ČR velice důležité téma, vždyť v tomto výboru sedí převážně lékaři a lidé profesně spojení se zdravotnictvím, takže situaci moc dobře znají. Zájmy lékařů i dalšího personálu budeme samozřejmě vždy hájit, a to v mezích, které nám vymezují zákony.

Pokud budete chtít, můžeme dané téma probrat osobně v mé regionální kanceláři v Jablonci nad Nisou. Bývám tam vždy v pondělí. Dobré ale je si schůzku domluvit předem, abych zrovna nebyla někde v terénu.

Kontakty najdete na mém webu: https://janapastuchova.cz/

S úctou,
JP


Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..