Andrej Babiš se chce seznámit se situací v OKD

deník.cz, 4.4.2014

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chce osobně přesvědčit o situaci v OKD a dole Paskov. Chce se proto sejít se zástupci vlastníka OKD, společnosti New World Resources (NWR). Nicméně stále trvá na tom, že stát by měl podle něj postupovat podle smlouvy, která další státní pomoc nepřipouští. Babiš to uvedl na dnešní tiskové konferenci po zasedání Rady Asociace krajů. Koalice se kvůli podpoře pro OKD pře.

Andrej Babiš

„Chci se přesvědčit o celém řešení OKD, nejen Paskova. Měli bychom postupovat podle smlouvy jak byla podepsána,“ uvedl Babiš.

Babiš před tiskovou konferencí uvedl, že je ve spojení se šéfem NWR a bude s ním mít schůzku příští týden. V pondělí pak má naplánovanou schůzku týkající se bytů, které byly součástí privatizovaného majetku OKD a nyní patří pod společnost RPG Byty.

Koalice se nyní kvůli státní pomoci pro OKD pře. Zatímco ČSSD chce, aby stát nesl náklady na útlum dolu na Frýdecko – Místecku ve výši 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole. Předsedové ANO i KDU-ČSL Babiš a Pavel Bělobrádek ale odmítají, aby stát naléval peníze do soukromé firmy.

„Je v zájmu celé vlády, aby se situace na dole Paskov vyřešila, máme na to zhruba duben. Pevně věřím, že koaliční partneři potom udělají to, co je třeba,“ uvedl dnes v České televizi ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Zdůraznil také, že pomoc OKD není precedentem pro jakoukoli jinou firmu. Evropská komise totiž podobný typ pomoci umožňuje pouze v černouhelném hornictví, které je problémové v celé Evropě.

Rozpory v koalici navíc vyvolaly i některé informace, které se v minulých dnech objevily v Mladé frontě Dnes (MfD), kterou Babiš vlastní. Deník upozorňoval na údajně nevýhodnou privatizaci OKD v době, kdy byl nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ministrem financí. Sobotka dnes kvůli tomu nařknul Babiše z toho, že využívá svých médií ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Šéfredaktorka MfD Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..