Babiš přichází s plánem, jak ještě více snížit zadlužení státu

parlamentnilisty.cz, 14.3.2014

S novou taktikou, jak snížit státní dluh, přichází ministr financí Andrej Babiš. Chce co nejvíce omezit využívání krátkodobých dluhopisů, které jsou pro stát nevýhodné. Místo nich chce využít dočasně volné státní peníze, část jich hodlá dokonce s pomocí makléřů investovat. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.

List to ilustruje na tomto příkladu: „Státní fond dopravní infrastruktury nahlásí, že na stavbu vybrané silnice bude potřebovat pět miliard, a to za šest měsíců. Ministerstvo financí bude vědět, že půl roku může těchto pět miliard použít na snížení půjček nebo ke krátkodobé konzervativní investici,“ napsal deník.

S Babišovým plánem prý souhlasí i premiér Bohuslav Sobotka.

Volné peníze ale nebude investovat ČNB. „Prostředky točí v obchodech s výnosem 0,04 procenta. A stát si proti tomu půjčuje i superkrátkodobě, na pár dní, za 0,06 procenta,“ popsal listu postupy ČNB šéf Babišových ekonomických poradců Aleš Michl. Místo centrální banky proto bude dočasně volné peníze investovat skupina makléřů.

Podle deníku také Michl uvedl, že pokud se zmíněným způsobem podaří splnit cíl Ministerstva financí, aby si stát půjčoval o 50 miliard korun méně než dosud, na úrocích to přinese úsporu 750 milionů korun.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..