DEN IZS JIZERSKÉ HORY 2014: Záchranáře v akci v Albrechticích sledovalo 500 lidí

publikováno 25.8.2014 |

Na úpatí sjezdovek v Albrechticích v Jizerských horách v sobotu 23. srpna havarovalo nákladní vozidlo, na zemi zůstal ležet zraněný řidič a kolem se rozlily nebezpečné chemikálie. Během okamžiku dorazila jednotka hasičů a příslušníci armády 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Tomu, jak likvidují následky havárie, včetně dekontaminace zraněného a okolí vozidla, přihlíželo pět stovek lidí.

Den integrovaného záchranného systému se do Albrechtic v Jizerských horách vrátil po devíti letech, a to pod záštitou poslankyně Jany Pastuchové a senátora a starosty Albrechtic Jaroslava Zemana. Velice nás potěšilo, že akce vyvolala takový zájem, věřím proto, že se v Albrechticích příští rok zase sejdeme,“ říká Jana Pastuchová.

Na protilehlém kopci se zatím stala další nehoda, ve špatně přístupném terénu se zranilo malé dítě. Práce pro horskou záchrannou službu. Došlo i na slaňování a přesun se zraněným dítětem ve vzduchu na laně. Na parkovišti následně havaroval osobní automobil, řidič zůstal zaklíněn a spolujezdec se dal na útěk. Díky dokonalé spolupráci hasičů, policie a záchranné zdravotnické služby byl řidič okamžitě vystříhán z vraku a připraven na převoz do nemocnice.

„Byly to sice ukázky, snažili jsme se být ale maximálně autentičtí. Alespoň podle výrazů ve tvářích nejmenších návštěvníků se nám to určitě povedlo“, doplňuje Jana Pastuchová, která se jako záchranářka účastnila akce s vyprošťováním zraněného řidiče z osobního automobilu. Celou akci završil přílet vrtulníku a představení Letecké záchranné služby ZZS Libereckého kraje. Několik přeletů, slaňování, zajištění a vyzvednutí pacienta nakonec ukončilo odvolání vrtulníku k opravdovému případu.

Návštěvníci si dále mohli například vyzkoušet, jaké to je při nárazu v automobilu, sledovat ukázky bojového umění Armády ČR, nahlédnout do policejních, hasičských či armádních vozů a zjistit u stánku Českého červeného kříže Jablonce nad Nisou, jak se poskytuje první pomoc.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..