Jedna kobliha nic nezmění. Díky lidem, které potkávám, neztrácím kontakt s realitou

Rozhovor s poslankyní Janou Pastuchovou o předvolební kampani, programu Hnutí ANO, jejích prioritách a koblihách.

publikováno 22.9.2017 |

Za měsíc tu budou volby. Jste trojkou na kandidátce Hnutí ANO v Libereckém kraji, obhajujete svůj poslanecký mandát. Je to hodně jiné než v roce 2013?

Začnu asi spíš tím, co je stejné. I v roce 2013 jsem kandidovala z třetího místa. Letos to chvilku vypadalo, že budu dvojkou, ale nakonec byly karty rozdány jinak. Beru tu trojku jako osud, možná i šťastné číslo, uvidíme… To, že obhajuji svůj mandát, považuji za výhodu. Už mám hodně práce za sebou a upřímně řečeno, jsem si mnohem jistější v tom, co dělám a říkám. Pro voliče jsem tak mnohem čitelnější, nevynořila jsem se někde z hlubin. Snadno si mohou dohledat, co jsem prosadila, kritizovala, jaké jsou moje názory a cíle.

Kampaň je v plném proudu. Hnutí ANO se letos vytasilo s obsáhlým programem. Máte Vy osobně nějaké konkrétní priority?

S programem Hnutí ANO se ztotožňuji, i když bych možná našla dva tři body, kde si nejsem úplně jistá. Je to však v oblastech, na které se nespecializuji, takže v tom naprosto důvěřuji svým kolegům. Prioritou pro mě zůstávají sociální oblast a zdravotnictví. V tomto volebním období tyto resorty spadaly pod ČSSD. Přestože je Hnutí ANO s ČSSD v koalici, některá opatření z dílny ministerstva zdravotnictví či práce a sociálních věcí jsem nesla s velkou nelibostí. O to víc práce je teď před námi.

Zaměřme se tedy nejprve na tu sociální oblast. Kde vidíte hlavní problémy?

Vidím je ve složitosti našeho důchodového systému, řekla bych, že je až netransparentní. Člověk na stáří nebo v nemoci potřebuje mít alespoň nějaké jistoty, neměl by se obávat, že nebude mít co jíst. S tím souvisí i dostupnost a kvalita sociálních služeb, přičemž podporujeme zvýšení podílu těch ambulantních a terénních, aby lidé mohli žít co nejdéle doma. Samostatnou kapitolou je pak třeba sociální bydlení, kdy bychom chtěli posílit roli obcí. A je tu i moje oblíbené téma, že práceschopným lidem by se nemělo vyplatit sedět doma na sociálních dávkách. Měli bychom je proto ještě více motivovat a systém dávek v hmotné nouzi zpřísnit. Tolik ve zkratce.

O českém zdravotnictví se říká, že je na špičkové úrovni. Proč tedy máte v programu 24 věcí, které chcete v této oblasti změnit?

Některá zdravotnická zařízení jsou skutečně na špičkové úrovni, najdou se ale bohužel stále taková, kde je kvalita péče nedostačující. Naší prioritou je tedy dostupná kvalitní péče pro všechny, nehledě na kraj, město či obec, ze kterých pocházíte. Chceme české zdravotnictví více otevřít pacientům, aby bylo vstřícnější, přehlednější a elektronizované. Zaměříme se samozřejmě i na financování, které je nám dlouhodobě trnem v oku. Já osobně bych se dále chtěla věnovat pracovníkům ve zdravotnictví, jejich vzdělávání, odměňování a motivaci. Bez nich by to totiž opravdu nešlo.

 Co zdravotnictví a sociální oblast v Libereckém kraji, ve kterém kandidujete?

Velkým tématem je jistě modernizace Krajské nemocnice Liberec, kterou já osobně podporuji a podporovat budu. Je to velice nákladný projekt, ale věřím, že po jeho dokončení bude pro pacienty z celého kraje skutečným přínosem. Co se týče sociálních služeb, vidím tu mezery v dostupnosti center se specializovanými službami, např. Alzheimer centra, centra pro lidi s autismem, chráněná bydlení. Vedle stávajícího hospice v Liberci bych jednou ráda viděla i dětský hospic. Bohužel i taková zařízení jsou v kraji potřeba. Rovněž se setkávám se starosty, jejichž obce a města trápí různé sociální problémy, od vyloučených lokalit přes absenci sociálního bydlení po již zmíněnou nedostupnost některých sociálních služeb.

Vraťme se ale ještě ke kampani jako takové. Zase se budete potkávat s občany, budou i koblihy, není to už ohrané?

Nemyslím si, že jedna kobliha měsíc před volbami může změnit volební preference konkrétního člověka, ale nechci se dotknout voličů ani těch koblih. Na druhou stranu, to samotné setkávání s občany je pro mě osobně zcela zásadní. A vždycky bylo, nehledě na to, jestli zrovna byla nebo nebyla nějaká kampaň. Od lidí jsem se toho vždycky dozvěděla nejvíc a jen díky nim jsem neztrácela kontakt s realitou. Ve sněmovně jí totiž moc nenajdete, tam jsou jen samé paragrafy a formality. Mým úkolem vždy bylo ty problémy z reálného života překlápět v opatření, která by je pomohla řešit. A to je mým cílem i do budoucna.

Chtěla byste voličům něco vzkázat?

Nepřísluší mi někomu něco radit, ale kdybych přeci jen mohla, tak ať se obecně vykašlou na nějaké mediální kauzy a hodnotí hlavně podle dlouhodobějších výsledků a zkušeností. Pokud jim vadí konkrétní jména, tak nemusí hned zatracovat celou politickou stranu či hnutí. Existuje tady možnost kroužkování. To platí i pro případ, když někomu konkrétnímu fandí. Ale hlavně, ať k těm volbám vůbec jdou. Jde přeci o naši budoucnost, budoucnost našich dětí!

 

 

Uložit

Uložit

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..