Ministerstvo vylepšilo o procento odhad letošního růstu

NOVINKY.cz, 28.7.2014

Česká ekonomika letos poroste o 2,7 procenta a v roce 2015 o 2,5 procenta. V červencové makroekonomické predikci to uvedlo ministerstvo financí. Úřad zvýšil svůj odhad o celé procento kvůli rychlému růstu ekonomiky na začátku roku.

Ministr financí Andrej Babiš.

V dubnové prognóze ministerstvo počítalo pro letošní rok s růstem HDP o 1,7 procenta. Vzhledem k tomu, že reálný HDP vzrostl v prvním čtvrtletí oproti konci roku o 0.8 procenta, ministerstvo prognózu výrazně zvýšilo.

Pozvolný růst ekonomiky by měl pokračovat i v roce 2015, kdy by HDP v průměru za celý rok mohl vzrůst o 2,5 procenta.

Průměrná inflace by letos měla dosáhnout jen 0,6 procenta i navzdory oslabení koruny Českou národní bankou, uvedlo ministerstvo.

Vzhledem k nízké inflaci by tak lidem měly letos i příští rok stoupnout reálné příjmy. Objem mezd a platů by se letos měl podle odhadů ministerstva zvýšit o 2,8 procenta, pro rok 2015 počítá se zrychlením růstu na 3,8 procenta.

Kromě předpokládaného postupného zlepšování situace soukromého sektoru by na vývoj mezd a platů měl příznivě působit navrhovaný nárůst objemu platů v rozpočtové sféře, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..