Ministr financí Babiš čeká schodek rozpočtu o 12 miliard lepší

NOVINKY.cz, 8.7.2014

Ministr financí Andrej Babiš očekává, že státní rozpočet skončí na konci roku v deficitu 100 miliard Kč, tedy 12 miliard pod plánovaným cílem. Babiš to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Ministr financí Andrej Babiš

Babiš řekl, že rozpočet v prvním pololetí se vyvíjí dobře, proto zřejmě bude deficit nižší. V červnu se rozpočet vrátil do přebytku 1,5 miliardy korun po květnovém schodku 9,5 miliardy korun.

„Zdědili jsme přidušenou spotřebu. Lidé se báli utrácet. Musíme investovat, musíme dokončit infrastrukturu. To má zásadní vliv na život lidí, na obchod, na všechno,“ řekl Babiš.

Koncem června Babiš uvedl, že s vyrovnaným rozpočtem by stát mohl hospodařit v roce 2017. Ve dvou letech předtím by měl schodek rozpočtu dosáhnout pokaždé 100 miliard korun. Není však jisté, zda se to vládě podaří, dodal ministr financí.

Státní dluh by měl v letech 2015 a 2016 zůstat stejný na úrovni 1,683 biliónu korun. V propočtu vůči hrubému domácímu produktu se dokonce sníží o tři procentní body na 40,3 procenta HDP.

Vláda očekává zvýšení deficitu veřejného dluhu z letošních 1,8 procenta HDP na 2,3 procenta v příštím roce kvůli vyšším výdajům na zdravotní péči, důchody a investice.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..