publikováno 27.5.2019 |
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přijal pozvání poslankyně Jany Pastuchové a ve středu 22. května navštívil Liberecký kraj. Pozvání přijala rovněž hlavní sestra ČR Alice Strnadová. Cílem návštěvy bylo ukázat představitelům ministerstva zdravotnictví, jak funguje zdravotnická péče v Libereckém kraji, jak si vedou místní zdravotnická zařízení a co je trápí. Odvezli si s sebou řadu námětů na změny, které by mohly péči o pacienty nejen v Libereckém kraji zlepšit.
„Důležitá rozhodnutí by se neměla dělat od stolu, a proto jsem byla velice potěšena, když pan mistr s hlavní sestrou moje pozvání do Libereckého kraje, odkud pocházím, přijali. Program jsem zaměřila nejen na nemocnice, ale také na další organizace, které jsou nezbytnou součástí zdravotnického systému v regionu. Věřím, že se sesbíranými podněty budou zabývat. Budu se jim také pravidelně připomínat,“ říká k návštěvě poslankyně Jana Pastuchová.
Prvním bodem programu byla návštěva Nemocnice Jablonec nad Nisou. V rámci diskuze s managementem nemocnice se mj. probírala motivace zaměstnanců, nedostatek peněz na investice, nedostatek lékařů na vybraných odděleních nebo také privatizace lukrativních činností nemocnic obecně. Další dotazy směřovaly ke struktuře příplatků, platovým tabulkám i k dotačním programům. Management nemocnice rovněž informoval ministra zdravotnictví o probíhající stavbě nového pavilonu intenzivní medicíny.
Další zastávkou bylo Dětské centrum Sluníčko v Liberci, které zřizuje Liberecký kraj. „Toto zařízení s kapacitou dvaceti míst kojeneckého a dětského oddělení a dvaceti míst zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc trápí zejména financování dětských center. Ačkoliv jde o zdravotnická zařízení, jsou nelogicky vyjmuta z péče hrazené zdravotními pojišťovnami,“ vysvětluje Jana Pastuchová s tím, že tento problém už aktuálně řeší ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem práce a sociálních věcí. V této souvislosti také probíhá analýza poskytovatelů zdravotních služeb v dětských domovech.
Ze Sluníčka se pokračovalo do Krajské nemocnice Liberec, konkrétně na konferenci nelékařů. Po krátké zdravici ministra Adama Vojtěcha následovala diskuze o vzdělávání nelékařského zdravotnické personálu v tzv. formě 4+1, kompetencích praktických a všeobecných sester, ale i o nárůstu množství pacientů přivážených záchrannou službou na jednotlivé ambulance. „Považuji za velice důležité, že tato témata mohli okomentovat ti nejpovolanější,“ zdůrazňuje poslankyně Pastuchová.
Po konferenci se uskutečnilo setkání s managementem krajské nemocnice, který dlouhodobě řeší problémy s nevyhovující kapacitou. Proto také začíná modernizace nemocnice za 4 miliardy korun. Hovořilo se ale rovněž o nanovláknech, která ve zdravotnictví našla uplatnění. Na výzkumu a vývoji nanovláken má významný podíl Technická univerzita v Liberci.
Následovala prohlídka specializovaného rehabilitačního centra Sarema, které poskytuje rehabilitaci hlavně klientům s neurologickým postižením v důsledku cévní mozkové příhody, dětské mozkové obrny nebo traumatického poškození mozku. „V Saremě používají v rámci rehabilitace speciální oblečky TheraSuit a Theratog, díky kterým mohou pacienti dělat velké pokroky. Problémem jsou ale zase finance, na které je tato efektivní metoda náročná,“ vysvětluje Jana Pastuchová.
K více než 63 tisícům pacientů vyjely v loňském roce posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Na její centrále v Liberci proběhlo další setkání v rámci celodenního programu. V Libereckém kraji funguje čtrnáct výjezdových základen s 32 výjezdovými skupinami, včetně letecké záchranné služby. A právě letecká záchranka a výběrové řízení na jejího provozovatele bylo jedním z hlavních témat diskuze. Řešily se i urgentní příjmy, lékařská služba první pomoci a tzv. SPIS, neboli systém posttraumatické intervenční péče, a jeho ukotvení pro záchranné služby.
„Odpoledne jsme se opět vrátili do Krajské nemocnice Liberec, kam jsem pozvala hlavní sestry z nemocnic v Libereckém kraji a také představitele několika sociálních zařízení. Společně jsme probrali mnoho témat,“ říká Jana Pastuchová s tím, že na setkání padl mj. návrh, aby managementy jednotlivých zařízení měly větší volnost a nebyly tolik svazovány velkým množstvím různých nařízení. Hlavní sestra Alice Strnadová zároveň pochválila jabloneckou a libereckou nemocnici za velice dobře zpracovaný systém ošetřovatelské dokumentace.
„Ráda bych poděkovala všem organizacím, které nás přijaly, a jejich zástupcům, kteří se nebáli otevřeně hovořit o problémech, se kterými se v praxi potýkají. Jedině takhle můžeme dospět ke změnám, které opravdu povedou ku prospěchu českého zdravotnictví. To je ve srovnání s jinými zeměmi na dobré úrovni, pořád je ale co zlepšovat,“ uzavírá poslankyně Pastuchová.