publikováno 10.2.2015 |
OBČANÉ SE PTAJÍ, JANA PASTUCHOVÁ ODPOVÍDÁ NA PARLAMENTNÍCH LISTECH
Další otázky a odpovědi najdete na ParlamentníListy.cz.
Ptal se: RP
Datum: 6.2.2015
Kouření
Dobrý den, zajímaly by mě v souvislosti s bojem proti tabáku a kuřákům tři věci. Jste pro úplný zákaz kouření v restauracích? Kam plynou peníze z daní z tabáku? A poslední, proč se neomezí distribuce cigaret? Prodávají se na každém kroku! Děkuji za případné vyjádření. Radka
ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
jsem spolupředkladatelkou novely zákona omezující kouření v restauracích a dalších zařízeních společného stravování, která je nyní v poslanecké sněmovně v prvním čtení. Takže ano, jsem pro úplný zákaz kouření v restauracích. Daně z prodeje cigaret jdou do státního rozpočtu a přestože se může zdát, že jsou pro stát výhodné, náklady, které pak vykazuje české zdravotnictví na léčbu nemocí spojených přímo či nepřímo s kouřením naopak státní rozpočet výrazně zatěžují. Omezení distribuce a prodeje cigaret je už asi příliš radikální řešení, podle mého názoru by ale mohla být účinnější prevence, tzn. aby nepřibývalo nových kuřáků, aby stávající kuřáci věděli, co jim kouření způsobuje, aby kouření nebylo vnímáno jako frajeřina ale zlozvyk, zkrátka a dobře, aby lidé neměli vůbec potřebu někam jít a cigarety si koupit.
S úctou,
JP
Ptal se: zuzana
Datum: 15.12.2014
Životní minimum
Proč vláda na příští rok nepřipravuje přislíbenou valorizaci existenčního a životního minima? Vím, že nejste součástí vlády, ale jste součástí hlavní strany v koalici. Děkuji za odpověď. Zuzana
ODPOVĚĎ:
Milá Zuzano,
ctím princip, že pro člověka musí být výhodnější pracovat než nepracovat a pobírat sociální dávky. Vláda už učinila první krok, kterým je zvýšení minimální mzdy. Navýšení životního a existenčního minima je dalším krokem, který by měl následovat, ale musí být právě v souladu s minimální mzdou a s nastavením sociálních dávek. Taková rovnováha v duchu výše uvedeného principu v ČR zatím nefunguje, a proto se zvyšováním životního a existenčního minima zdánlivě otálí. Pomoci by ale měla jednotlivá cílená opatření z dílny MPSV, např. příspěvky na školní obědy pro děti nebo pro seniory v nouzi, což je podle mého názoru také cesta, jak lidem, kteří to skutečně potřebují, pomoci.
S úctou,
JP
Ptal se: Kristýna Kronďáková
Datum: 19.12.2014
Občanská společnost
Podporujete ideu občanské společnosti? Myslíte, že to jde vynutit nějakou normou a co uděláte pro větší zapojeni lidi do veřejného života? Co třeba začít referendem v určitých věcech jako napřed školné.
ODPOVĚĎ:
Vážená paní Kronďáková,
pojem občanská společnost je velice obecný, každý si pod ním může představovat trochu něco jiného. Pokud ho stavíte pouze na tom, do jaké míry se občané zapojují do veřejného života, tak mohu říct, že jsem jejím příznivcem v rozumné míře. Rozhodnutí o zavedení školného bych nechala na Parlamentu ČR. Občané mají své volené zástupce na více úrovních. Jít k volbám, to je podle mého názoru základem dobře fungující občanské společnosti.
S úctou,
JP