Volby by jasně vyhrálo ANO

NOVINKY.cz, 23.1.2015

Jasným vítězem voleb by se v lednu stalo hnutí ANO, jemuž by dalo hlas 30,7 procenta voličů. ČSSD by podle volebního modelu STEM získala 21,7 procenta a komunisté 13,3 procenta. Ve Sněmovně by zasedali i zástupci TOP 09, která by měla 7,7 procenta. Sedm procent hlasů by měli lidovci, 5,6 procenta ODS.

Volební model v lednu podle STEM

Při hypotetickém přepočtu na volební mandáty by ANOmělo 80 poslanců, sociální demokraté 53 a komunisté 30.TOP 09 by měla 15 poslanců, lidovci 14 a občanští demokraté osm.

K volbám by v lednu přišlo 56 procent voličů.

Z dalších stran by nejblíže do Sněmovny mělo hnutí Úsvit s podporou 4,4 procenta a piráti, jimž by dalo hlas 3,1 procenta voličů. Další strany by nepřekročily ani dvě procenta. Svobodným průzkum přisoudil 1,8, Straně zelených 1,7 a DSSS 1,5 procenta.

Předpokládaný zisk mandátů v lednu

 

Vztah lidí k voleným stranám je nepevný, mělce motivovaný, spíše podmínečný. To se týká zejména dvou nejsilnějších stran, ANO i ČSSD,” připomněla agentura. Zaznamenala rovněž mírné zlepšení stranických preferencí u TOP 09 a propad u ODS. Podpora lidovců je stabilní.

„Hnutí Úsvit zvrátilo klesající trend posledních měsíců a zjevně těží ze současné vzrušené politické debaty,” doplnila agentura.

Nynější koalice by měla 147 mandátů, přičemž i spolupráce ANO a ČSSD by znamenala 133 mandátů, a tedy ústavní většinu.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..