Tisková zpráva: Náhradní rodinná péče v České republice potřebuje zásadní změny

SHODLI SE NA TOM ÚČASTNÍCI SEMINÁŘE V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

V Praze dne 19. března 2018: Chybějící koncepce rodinné politiky, absence zákona o sociálním bydlení, přebujelá administrativa, příliš dlouhá doba soudních řízení či nedostatek dětských psychiatrů a dlouhodobých pěstounů.

To jsou příklady problémů, se kterými se potýkají jak zařízení péče o děti a doprovodné organizace, tak pěstouni a adoptivní rodiče. Sešli na semináři „Náhradní rodinná a institucionální péče v praxi,“ který uspořádala 15. března pod záštitou poslanecké Komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny její předsedkyně poslankyně Jana Pastuchová.

„Každé dítě si zaslouží lásku a péči rodiny. Když selže ta biologická, v ideálním případě by vždy měli nastoupit pěstouni nebo adoptivní rodiče. K tomuto ideálu máme ale v České republice ještě hodně daleko,“ říká poslankyně Jana Pastuchová a dodává: „Jsem ráda, že jsme se na semináři dokázali zdržet zbytečných emocí a primárně jsme neřešili, jestli rušit nebo nerušit ústavy pro děti. K takovému kroku totiž vede ještě dlouhá cesta. Podařilo se nám ale pojmenovat konkrétní problémy, resp. zásadní změny, které je třeba nejprve udělat. Půjdu s nimi na Ministerstvo práce a sociálních věcí a další dotčené instituce a pevně doufám, že společně najdeme řešení.“

Na semináři mimo jiné padnul návrh na zpřísnění pravidel pro příbuzenskou rodinnou péči, kdy příbuzní dítěte nemusí procházet celým procesem zkoumání a hodnocení jako nepříbuzní pěstouni či adoptivní rodiče.

„Vím, že je to náročné a určitě je dobře, když je dítě u příbuzných a nezpřetrhá si tak vazby na biologické rodiče. Ukazuje se ale, že je tato možnost někdy zneužívána, a bohužel tu máme z loňského října i případ, kdy to mělo pro dítě fatální následky,“ vysvětluje poslankyně.

Zároveň by se podle účastníků semináře měl stát více zaměřit na prevenci, kdy by rodinám v tíživé situaci měl umět sám nebo skrze neziskové organizace pomoci. Předání dítěte do náhradní rodinné péče by mělo být pro biologickou rodinu pouze krajním řešením.

Seminář: Náhradní rodinná a institucionální péče v praxi

Na semináři, kterého se zúčastnilo kolem 90 hostů, vystoupili se svými příspěvky odborníci z Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství mládeže
a tělovýchovy, Ministerstva spravedlnosti, zástupci měst a obcí, opatrovnických a rodinných soudů a psychologů pro náhradní rodinnou péči.

Jsem moc ráda, že moje pozvání přijali také přechodní a dlouhodobí pěstouni, adoptivní rodiče i pracovníci zařízení pro děti. Právě oni se na mě často obrací se svými zkušenostmi a hlavně stížnostmi na to, jak jim český systém náhradní rodinné péče o děti hází klacky pod nohy,“ říká Jana Pastuchová.

Seminář: Náhradní rodinná a institucionální péče v praxi

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..