publikováno 17.4.2018 |
Loni v prosinci začaly úřady vyplácet část hmotné nouze ve stravenkách ve snaze řešit například problém lidí závislých na hracích automatech, kteří dávky okamžitě prohráli. Záhy se ale zjistilo, že systém „poukázek na jídlo“ není bez problémů: lidé s nimi kupčí, navíc s nimi nelze nakupovat v obchodech v menších obcích, a příjemci tak utrácejí víc peněz za cestu do obchodu.
Pastuchová: Ještě je moc brzy
Poslankyně ANO Jana Pastuchová, která plošný systém stravenek navrhla, Právu řekla, že si myslí, že na posouzení, zdali systém funguje, či ne, je zatím příliš brzy. Sama se kloní k návrhu MPSV. „Stravenky by se neměly týkat lidí v ústavech sociální péče, nesvéprávných lidí a těch, kteří jsou déle než měsíc v nemocnici,“ řekla Právu Pastuchová. Uvedla také, že má k dispozici průzkum, podle kterého většina respondentů opatření schvaluje.
Návrh z dílny poslance Kaňkovského odmítla. „Nechci, abychom v zákoně vyjmenovali deset skupin, pro které to nebude platit, a jedenáctou pak vynechali. Úřady práce by pak musely složitě posuzovat, kdo tam patří a kdo ne,“ řekla poslankyně ANO.
Pastuchová rovněž odmítla argument, že v některých obchodech nemohou příjemci poukázky směnit za jídlo. „Mám informace, že třeba konkrétně u nás ve městě je paní, která když uslyší, že obchod stravenky nebere, tak tam jede a snaží se to s tou firmou nasmlouvat. Síť se rozšiřuje, úřady s tím nemají problém. Nerušme to, když je to celé v začátcích,“ řekla Právu Pastuchová.