Zástava srdce ve sněmovně? I to se může stát, a proto máme na stěnách defibrilátory a proškolený personál

publikováno 16.11.2014 |

Jednání v poslanecké sněmovně nezřídka bývá adrenalinovým zážitkem. Za řečnickým pultem i mimo něj dochází k situacím, kdy tlak letí vzhůru. A pan kolega Kalousek není jediným expertem, který umí tyto stavy vyvolávat. Při pohledu na některé kolegy, na to, jak jejich tváře rudnou a zrychluje se jim dech, mě jako záchranářku napadlo jediné, budeme jim schopni pomoct, když to s nimi lidově řečeno praští? A není to jen o dvou stovkách poslanců, chod sněmovny zajišťují další stovky zaměstnanců, poslanci mají asistenty, denně se tam vystřídá nespočet návštěv a delegací, uzávěrky se snaží stihnout desítky novinářů.

DSC_1716

Začala jsem se tedy zajímat o to, zdali se v bludišti zvaném Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR nachází AED čili automatizovaný externí defibrilátor, který je určený pro širokou veřejnost a který dodá srdci ve stavu komorové fibrilace či komorové tachykardie řízený výboj sloužící k obnovení normálního srdečního rytmu – tzv. defibrilaci. Tyto přístroje dnes můžeme najít v nákupních domech, na letišti, v plaveckých bazénech, zkrátka v místech se zvýšeným rizikem možného výskytu náhlé zástavy oběhu, kde je hodně lidí nebo se zde lidé potýkají s vyšší fyzickou a psychickou zátěží.

 Při zástavě oběhu hraje zásadní roli každá minuta, a tak jsem se s myšlenkou pořídit AED do sněmovny svěřila místopředsedovi poslanecké sněmovny Petru Gazdíkovi. Napsala jsem žádost se zdůvodněním svého požadavku a zanedlouho jsem se radovala z oznámení, že AED byly schváleny a zakoupeny. Celkem máme ve sněmovně na nejfrekventovanějších místech tři přístroje. To ale samozřejmě nestačí, a bylo nutné proškolit zaměstnance sněmovny, aby věděli, jak takový přístroj použít v praxi.

 Nejprve jsme se zaměřili na samotné rozpoznání stavu bezvědomí, dále jsem odpřednášela a prakticky ukázala samotnou KPR (kardiopulmonální resuscitaci) a poslední byl nácvik samotného použití AED. Reakce byly velice kladné. Já jsem ráda, že máme ve sněmovně personál, který umí obsluhovat AED, nikdo nikdy totiž neví, kdy a kde bude moct takovou zkušenost uplatnit, a zachránit tak lidský život.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..