Zeman jmenoval vládu premiéra Sobotky

NOVINKY.cz, 29.1.2014

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu na Pražském hradě ministry koaličního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. Je tvořen ministry ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Vláda má sedmnáct členů a ihned po jmenování a složení slavnostního slibu se sejde k prvnímu jednání.

Sobotka nejprve představil prezidentovi jednotlivé členy kabinetu. Ti poté složili do rukou hlavy státu ústavou daný slib.

Zeman následně konstatoval, že dopis s návrhem nominací, který obdržel od premiéra Sobotky, obsahoval šest věcných chyb. To je podle něj na 1,5 strany textu dost. Prezident rovněž požádal ministry, aby si za prioritu dali schválení služebního zákona. Závěrem jim popřál úspěch a plné nasazení.

Sobotka poděkoval za jmenování. „Jsem přesvědčen o tom, že nová vláda přinese České republice hospodářský růst, přinese jí prosperitu a přinese jí také potřebnou stabilitu,“ řekl Zemanovi po jmenování.

Ministři se hodinu před slavnostním ceremoniálem sešli v Hrzánském paláci. Odtud potom společně vyrazili autobusem na Pražský hrad. Mezi prvními přijeli ještě před 13. hodinou Martin Stropnický, Helena Válková a Věra Jourová (ANO), Svatopluk Němeček, Michaela Marksová Tominová (ČSSD) a Daniel Herman (KDU-ČSL).

Andrej Babiš (ANO), který patří mezi nejsledovanější figury, na dotaz, zda vnímá ministerské angažmá jako vrchol kariéry, uvedl: „Doufám, že ne.“ Následně doplnil, že by se rád vrátil „do normálního života“.

Budoucí ministři absolvovali slavnostní přípitek, seznámili se s kolegy a následně nasedli do přistaveného autobusu a vyrazili na Pražský hrad.

Vláda bude mít 17 členů. Ve Sněmovně ji bude zastupovat 111 poslanců.

Po zhruba půlhodinovém jmenovacím aktu, který na Pražském hradě začne ve 14 hodin, se členové kabinetu přemístí do Strakovy akademie.

Na prvním jednání by se vláda měla zabývat mimo jiné přípravou legislativního plánu a programového prohlášení. Ministři by se mohli dohodnout také na tom, kdy požádajíSněmovnu o důvěru. Hlasování by mělo proběhnout do 30 dnů a mělo by být formalitou, neboť tři koaliční strany disponují ve Sněmovně 111 poslanci.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..