Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) byla překvapena načasováním obvinění ex premiéra Petra Nečase (ODS), kterého od úterý stíhá policie pro uplácení v kauze takzvaných trafik pro tři exposlance. Zároveň ale považuje za dobré, aby se politici báli, zda nepřekročili hranici mezi politickým vyjednáváním a korupčním jednáním.
„Samozřejmě jsem byla také překvapena, asi jako všichni, že to přišlo nyní, ale tím nechci říkat, že by to mělo být později, nebo dříve,“ řekla dnes novinářům Válková. Ve věci hodlá postupovat zdrženlivě a nechat orgány činné v trestním řízení pracovat.
„Pan Nečas je obviněn a trestně stíhán za věc, která je samozřejmě trošku neobvyklá, taková trošku jako podivná,“ domnívá se šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něho tu po revoluci byla celá řada korupčních kauz, kdy by si politici zasloužili být obviněni, a nebyli. „Člověk má z toho spíš pocit, že Nečas nekradl, kdežto tady je plno lidí, kteří kradli, a těm se nic nestalo,“ řekl s tím, že především ODS se stala symbolem korupce. Za politický proces ale kauzu nepovažuje.
Policie viní Nečase z podplácení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa proti mafiánského útvaru Roberta Šlachtu.
Ministryně spravedlnosti se nedomnívá, že se kvůli Nečasově obvinění budou politici bát dělat politiku nebo vést koaliční jednání. Hranice mezi politickým vyjednáváním a možnou korupcí je podle ní sice jemná, ale zkušený politik ji nepřekročí.
„Jestli má ovšem svoje zkušenosti z minulosti, kdy byly tyhle laťky velmi nízko, tak pochopitelně může mít problém a může se bát, ale to je dobře, že se bojí, protože pak se nedostane do situace, v jaké stojíme dnes,“ řekla. „Jen ať zvažují každé slovo a každou větu, kterou pronesou, jestli tím neslibují něco, co už překročí hranici trestního zákona.“
Válková také komentovala způsob Nečasovy obhajoby, který tvrdí, že se osobně nijak neobohatil a jeho motivací byla stabilita vlády, tedy veřejný zájem. „Jako občanka, určitě to není špatné zdůvodnění těch postojů, jako trestní právník to pro mě není tak relevantní,“ řekla novinářům.
Obecně se ministryně staví za omezení poslanecké imunity. „Já si myslím, že imunita poslanců by měla být opravdu co nejužší. Vůbec nejsme žádní nadlidi ani v tomto směru, s výjimkou projevů na půdě Poslanecké sněmovny,“ uvedla. Právě kvůli poslanecké imunitě zastavil Nejvyšší soud loni trestní stíhání trojice bývalých zákonodárců ODS. Toto rozhodnutí Válková označila za překvapující a extenzivní.
Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.