publikováno 1.6.2015 |
Výroba skla má v České republice tradici, o čemž svědčí i 12. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS, který se bude konat v říjnu tohoto roku v Novém Boru.
Novoborský atelier ASTERA připravil ale už na víkend 30. – 31. května akci „Skleněná zahrada – Giardino di vetro“, která kombinovala svět skla a módy a úplně poprvé v ČR představila díla nejlepších italských sklářských mistrů jako jsou Afro Celotto, Pino Signoretto, Alfredo Barbini, Antonio da Ros nebo Ermanno Nason. České umělce na akci zastupovala módní návrhářka Helena Fejková.
Skleněné objekty byly vystavené v atelieru navrženém Arch. Leošem Bogarem pro minulé sympozium IGS, v netradičních prostorách brusičského studia i v plenéru zahrady. Návštěvníci mohli kromě doprovodného programu obdivovat přímo na zahradě také živé foukání, rytí a broušení skla. Modely Heleny Fejkové předváděly členky Baletu Národního divadla Praha. Akce měla i dobročinný rozměr, výtěžek z prodeje skleněných růží poputuje Nadaci Archa Chantal.
„Krásná akce, která prezentovala nejen tradici výroby skla na Novoborsku, ale zlaté české ručičky obecně, které v kombinaci s uměním italských sklářských mistrů představovaly výjimečný umělecký zážitek. Když se zamyslím nad tím, co by mělo do České republiky přitáhnout zahraniční turisty, tak mě hned kromě historických památek napadne právě české sklo, bižuterie a umění obecně. Na jejich propagaci je ale třeba ještě výrazně zapracovat na celonárodní i regionální úrovni,“ říká poslankyně Parlamentu ČR a členka Podvýboru pro cestovní ruch Jana Pastuchová.