Reakce na článek Františka Chota „Jak si stojí zastupitelstvo a město“

publikováno 15.5.2015 |

Reakce na článek Františka Chota „Jak si stojí zastupitelstvo a město“
z 11. května 2015 na portálu i-noviny.cz

O starých strukturách, koblihách a vzdušných zámcích

Říká se, že není nic staršího než včerejší noviny, a tohoto hesla se snažím držet vždy, když si přečtu nějaký článek, který souvisí s hnutím ANO, autor se ho snaží analyzovat, hodnotit a předvídat jeho budoucnost. Pan Chot ve svém článku „Jak si stojí zastupitelstvo a město“ z 11. května 2015 ale překročil pomyslnou čáru, kdy reakci považuji za svoji povinnost.

Situace v České Lípě a v Semilech je nešťastná, s tím nezbývá než souhlasit. Příčiny ale vidím úplně jinde. Hnutí ANO je sice relativně mladou politickou stranou, ale možná právě proto jsou její členové působící v zastupitelstvech měst a obcí nejen v Libereckém kraji tak trochu trnem v oku starým strukturám, o kterých se pan Chot ve svém článku zmiňuje. Mimochodem ke starým strukturám často patří i členové KSČM či bývalé KSČ, akorát převlečení v jiném kabátě. Těmto starým strukturám se podařilo dostat z vedení města členy hnutí ANO v Semilech, a to ne úplně košer způsobem. V České Lípě to bylo o trochu složitější. Proč to ale došlo tak daleko? Možná proto, že členové hnutí ANO nepřistoupili na jejich hru, začali jednat a zavádět změny. Ano, to se starým strukturám nelíbí, ať jsou v koalici či koalici podporují z opozičních lavic. Trvám proto na tom, že i přes tato zemětřesení, hnutí ANO v jednotlivých městech má odborníky, kvalitní lidi s vlastním rozumem a názorem, kteří mají jasný program, a  pokud je někdo nutí, aby ho nedodržovali, nezdráhají se se ctí odejít. Troufám si říct, že řada lidí z jiných politických stran by se od „korýtka“ jen tak odehnat nedala.

Tím se dostávám k hlavnímu tématu, k situaci v Jablonci nad Nisou, o které se pan Chot vyjadřuje, aniž by ji znal, jinak by nemohl napsat to, co napsal. Hnutí ANO se v komunálních volbách vloni na podzim umístilo na druhém místě, těsně za ODS. Následovalo několik pokusů o sestavení koalice, které však byly neúspěšné. A zde se vracím k výše uvedenému, zastupitelé hnutí ANO v Jablonci nad Nisou se raději smířili s tím, že budou v opozici, než aby přistoupili na návrhy potenciálních koaličních partnerů, které byly v rozporu s programem ANO. A tak „bojujeme“ z opozičních lavic, ale to neznamená, že bychom bojkotovali vše, co koalice navrhne. Na rozumných věcech s ní spolupracujeme, spolupracujeme rovněž s dalšími opozičními zastupiteli, a když se nám na jedné či druhé straně něco nelíbí, nahlas se ozveme. Myslím, že tato strategie přináší své ovoce.

Závěrem dodávám, že samozřejmě budeme bojovat i v rámci krajských voleb. Oblékneme si slušné oblečení – bílé košile, protože to považujeme za elementární slušnost vůči voličům. Jestli budeme rozdávat zase koblihy nevím. Naši voliči zpravidla chodí do práce a platí daně, koblihu k snídani přijímali s povděkem. Klidně bych je tedy rozdávala znovu a znovu slibovala pouze věci, které lze v ČR za daných podmínek zrealizovat, žádné vzdušné zámky. Ono se možná u buřta a piva hezky poslouchá o sociálních jistotách, práci pro všechny, rovnosti, a mnozí na to podle volebních průzkumů slyší, aniž by si vzpomněli na dobu před 25 lety. Respektuji to, žijeme přeci v demokratickém státě a své zastupitele si volí občané. Od člena KSČM však sebe ani své kolegy bezdůvodně urážet nenechám.

_MG_1575-vert

Jana Pastuchová

Poslankyně Parlamentu ČR a zastupitelka města Jablonec nad Nisou

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..