AVÍZO: Jablonec nad Nisou bude svítit modře

publikováno 30.3.2015 |

Poslankyně a zastupitelka Jana Pastuchová  a Městské divadlo Jablonec nad Nisou 2. dubna upozorní na narůstající počet lidí s autismem v ČR a jejich problémy.

V Jablonci nad Nisou dne 30. března 2015: Modře nasvícené veřejné i soukromé budovy, modré oblečení, osvětové akce, šíření informací o autismu. Takové jsou možnosti, jak se zapojit do druhého ročníku celorepublikové kampaně Česko svítí modře, která začíná ve čtvrtek 2. dubna 2015. Tento den je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu. Cílem akce je vyjádřit podporu autistům a jejich blízkým.

Městské divadlo_foto Milan Bajer (2)

Do kampaně se zapojí i poslankyně a zastupitelka města Jablonec nad Nisou Jana Pastuchová, která  je členkou Odborné skupiny Vládního výboru pro zdravotně postižené občany pro koncepční řešení problematiky života osob s poruchou autistického spektra. Spojila své síly s Městským divadlem v Jablonci nad Nisou, které bude 2. dubna v noci nasvíceno modře. Modré světlo se rozsvítí i v její regionální kanceláři na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou a podporu rovněž vyjádří symbolickým modrým oblečením na čtvrteční 26. schůzi poslanecké sněmovny.

 „S poruchou autistického spektra čili nějakou formou autismu se v České republice rodí každé osmdesáté dítě, celkově máme asi sto tisíc autistů. Samotní autisté a jejich rodiny se potýkají s problémy v sociální oblasti, zdravotnictví i v rámci vzdělávání, nefunguje u nás včasná diagnostika ani dostupná péče. Nutně potřebují koncepční podporu, která by jim umožnila žít plnohodnotný život,“ upozorňuje Jana Pastuchová.

 Městské divadlo Jablonec nad Nisou realizuje řadu zajímavých projektů, např. projekt „Společně nejen na jevišti“. Jde o pořad určený zdravotně a tělesně postiženým s profesionálními umělci. „Cítili jsme tudíž výzvu paní poslankyně Pastuchové společně s městem Jablonec nad Nisou jako dobrou myšlenku na propagaci tohoto handicapu. Jsem velmi rád, že se nám společně podařilo zapojit i naše město Jablonec nad Nisou v rámci Libereckého kraje do tohoto projektu. Věřím, že si lidé “jablonečáci“ prostřednictvím modrého světla uvědomí, že je potřeba se těmto lidem věnovat a vytvořit jim podmínky k radostnému životu,“ doplňuje ředitel Městského divadla v Jablonci nad Nisou Pavel Žur.

Kampaň organizuje platforma Naděje pro autismus.
Více informací o kampani Česko svítí modře najdete zde.
Další informace o autismu jsou k dispozici zde.

 

 Kontakt pro média: Adéla Říhová, asistentka poslankyně Jany Pastuchové
 tel: +420 608 606 569, email: rihovaa@psp.cz
www.janapastuchova.cz

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..