Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se v pondělí rozhodl po setkání s šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou zachovat daňové úlevy pro odboráře. Změnou neprojde ani zvýhodnění u režijních jízdenek a výsluh policistů a vojáků. Středula sdělil informaci novinářům po pondělní schůzi s Babišem.
Uvedená daňová zvýhodnění rušila novela zákona o dani z příjmu, kterou vypracoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Novelu schválili poslanci již v roce 2011 s odloženou platností od roku 2015.
„Jsem spokojen. Sporná ustanovení budou ze zákona vypuštěna. Jedná se o pasáže přejaté z úpravy bývalého ministra Miroslava Kalouska. Jde o otázku režijních jízdenek, otázku odstupného u členů ozbrojených sil i otázku odborových příspěvků,“ uvedl Středula.
Podle něj se dále s ministrem bavili o zdanění osob samostatně výdělečně činných a otázce plateb DPH. Babiš podle Středuly odmítl návrh snížit obrat, na jehož základě je již podnikatel povinen platit daň z přidané hodnoty (DPH). Odboráři navrhovali 750 000 korun ročně, ministerstvo financí navrhuje jeden milión korun.
Debata se podle Středuly dotkla i zdanění firem. „Efektivní zdanění po využití odečitatelných položek je 12 procent při sazbě 19 procent. Na Slovensku je ten rozdíl jen dva procentní body,“ uvedl odborový předák. O konkrétních položkách se ovšem v pondělí nebavili.
Podle nynějšího znění návrhu novely daně z příjmu z dílny MF by stát měl mimo jiné zrušit lidem možnost odečíst si z daní roční příspěvek odborovým organizacím, který nyní činí až zhruba 3000 korun. Při odečtení nejvyššího příspěvku si mohou lidé snížit daně o 450 korun.
Návrh by znamenal mírné zvýšení daní asi pro 570 000 lidí, stát by tak ušetřil zhruba 60 miliónů korun ročně. Proti byli sociální demokraté i lidovci, pro je pravicová opozice.