Čekání končí. Vláda bude příští středu

Brněnský deník, 24. 1. 2014

Prezident se včera setkal se sedmi kandidáty na ministry. Zbylé dva přijme krátce před jmenováním nového kabinetu.

Po 95 dnech od voleb by Česko mělo mít konečně vládu. Prezident Miloš Zeman ji jmenuje příští středu ve dvě hodiny odpoledne. Tou dobou by hlava státu měla mít za sebou schůzky se všemi kandidáty na ministry. Včera se sešel se sedmi uchazeči, jako poslední pak na začátku příštího týdne přijme Jiřího Dienstbiera a Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD).

Jako první včera Miloše Zemana navštívil kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Tomu nedávno prezident vytkl, že si v minulosti zažádal o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, ale nedostal ji. „Pan prezident mi v tomto ohledu udělil pár otcovských rad. Ty si ale raději nechám pro sebe,“ řekl po schůzce Mládek, který podle týdeníku Respekt nedostal nejpřísnější prověrku kvůli ženám – měl totiž mít poměr s několika Ruskami. Mládek ale informace označil za „snůšku pravd, polopravd a vyložených lží“.

V dalších bodech si ale podle Mládkových slov s prezidentem rozuměli.

„Míra shody názorů spojených s chodem ministerstva byla větší, než jsem si myslel před příchodem do sídla českých králů,“ podotkl Mládek s tím, že si s prezidentem notovali například na postupu při prolomení těžebních limitů nebo na nutnosti dostavby Temelína.

Že si s prezidentem rozuměl ve všech bodech, řekl adept na ministra školství Marcel Chládek (ČSSD). „Zastavili jsme se u problému jmenování profesorů s tím, že jsme se bavili buď o převedení pravomoci na předsedu Senátu, nebo v další variantě na ministra,“ podotkl Chládek a zdůraznil, že pokud by měl profesory jmenovat on, nemusí se vysoké školy bát, že by seu některého kandidáta zdráhal z politických důvodů. Problém by pak měl být vyřešen nejpozději v květnu. Chládek také prozradil, že nabídl post náměstka pro legislativu bývalému předsedovi legislativní rady vlády Petru Mlsnovi. Ten je připraven post přijmout. S kandidátkou na ministryni pro místní rozvoj Věrou Jourovou (ANO) se prezident bavil hlavně o čerpání evropských fondů. Ani s ní nenarazil na žádné sporné body. Stejné to bylo i u kandidátky na ministryni spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Budoucí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neměl pocit, že by jej prezident nechtěl jmenovat. A když se s hlavou státu loučil kandidát na ministra kultury Daniel Herman (KDU­ČSL), řekl mu prý Zeman, že se uvidí příští týden.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..