Jana Pastuchová s Jitkou Volfovou pod Tanvaldským Špičákem zachraňovaly životy

publikováno 22.8.2016 |

Zúčastnily se Mezinárodního dne IZS Jizerské hory 2016

S pomocí hasičů vytáhla z auta zaklíněného člověka a stabilizovala ho pro převoz záchrankou. Pod ruce jí koukali stovky lidí, ale ani na vteřinu nezaváhala.

„Celý život pracuji ve zdravotnictví, před poslaneckou sněmovnou jsem roky sloužila u záchranky a dodnes si občas beru službu,“ říká poslankyně Jana Pastuchová z hnutí ANO, která i letos převzala nad akcí Mezinárodní den IZS Jizerské hory 2016 záštitu a aktivně se zapojila do programu.  

7 [123899]

„Je to trochu jiný adrenalin než stát u řečnického pultu. Vytvořit nebo změnit zákon není to samé jako zachránit lidský život, ale bez kvalitních zákonů nebude kvalitní české zdravotnictví, a proto jsem šla do politiky,“ vysvětluje Jana Pastuchová, která jde krajských voleb v Libereckém kraji jako garant právě za oblast zdravotnictví. „Obecně postrádám jakoukoliv krajskou zdravotnickou koncepci,“ doplňuje Jana Pastuchová.

Jako záchranářce ji chybí větší spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje a nemocnicemi. Mezinárodního dne IZS Jizerské hory se v sobotu 20. srpna zúčastnila i kandidátka hnutí ANO na hejtmanku Libereckého kraje Jitka Volfová. Nejprve v roli pozorovatelky, nakonec si ale sama vyzkoušela, jaké to je poskytnout první pomoc.

Výstřižek

„Není to lehké, ale myslím, že je každý schopen si těch pár zásad zapamatovat, protože nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat,“ vysvětluje Jitka Volfová s tím, že prevenci chápe jako základ fungujícího zdravotnického systému.

Den IZS se ale netýkal pouze zdravotnictví, v akci se předvedli také příslušníci Armády ČR, hasiči, policisté, psovodi, zdravotničtí záchranáři, horská či vězeňská služba.

„Zaujal mě například propastný rozdíl mezi vybavením polských a českých dobrovolných hasičů. Když vám hoří střecha nad hlavou, je jedno, kdo tu zkázu hasí, jestli hasiči dobrovolní nebo profesionální, musí k tomu ale mít potřebné vybavení. U profíků problém nevidím, ale dobrovolníci jsou na tom o poznání hůř, což lze na krajské úrovni ovlivnit,“ uzavírá Jitka Volfová.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..