MOJE TOULKY PO JABLONCI: Letní zamyšlení nad Bazénem v Jablonci nad Nisou

publikováno 10.8.2015 |

Poslanecké prázdniny jsou v plném proudu, diář mám sice stále plný schůzek, ale trochu toho času zbylo, a tak jsem si jako zastupitelka města Jablonec nad Nisou udělala takový malý osobní průzkum, jak to v Jablonci v létě žije. Centrum města žije svým vlastním životem, ve všední den je plné lidí z kanceláří, večer trochu smutnější, ale budiž. Ještě že máme v Jablonci tu přehradu, diamant zářící kousek od centra města, jak jsem se nedávno dočetla na iDNESu.

Ale co když se člověk nemůže ze zdravotních důvodů koupat v přírodě, co malé děti s citlivou kůží a obavami maminek z hluboké vody v přehradě? První, co mě napadlo a kam jsem se také jeden červencový víkendový den vydala, byl jablonecký bazén, který nabízí možnost koupání jak uvnitř, tak venku zejména pro děti.

Po přivítání na recepci jsem dostala letáček s upozorněním na prázdninovou akci, zvýhodněné vstupné. Neměla jsem u sebe kalkulačku, abych si spočítala, jakou slevu bych dostala – na letáčku to napsané nebylo, a tak jsem si ho uložila s tím, že se na něj podívám doma. Ve vnitřním bazénu bylo málo lidí, ale na zahradě u brouzdaliště bylo plno maminek s dětmi. Koupila jsem si nanuka a užívala si sluníčka. Škoda jen, že na zahradě není i velký bazén pro dospělé plavce, jehož stavba byla již několikrát naplánována a následně odložena.

Při východu z areálu bazénu mě zarazilo, proč mě turniket u recepce směřuje ven, nikoliv dog útrob bazénu. Ono totiž člověku po pár bazénech vyhládne a dostaví se i žízeň, pokud se nenaloká vody z bazénu, což jako zdravotník rozhodně jako alternativu nedoporučuji.

I tak jsem se ale přes výkopové práce, umělé květiny a nesmyslné sedačky dostala až do fresh baru, kde jsem si dala čerstvou bagetu a osvěžující čerstvě vymačkaný džus. Příjemně mě překvapilo, že zde nevidím hranolky, pizzu a další šmakulády, po kterých sice prahne nejedno dětské bříško, ale se zdravým životním stylem, ke kterému návštěva bazénu nepochybně směřuje, to nemá nic společného. Ano, i kvalita občerstvení přispívá k celkové spokojenosti zákazníka bazénu, který jednou bude vzpomínat, zdali se mu v bazénu líbilo. A když už chcete zahřešit, můžete si tam dát točenou zmrzlinu. Já jsem si ji nedala, už jsem měla na zahradě toho nanuka! J

 Kdo nic nedělá, nic nezkazí? Ale ano, zkazí.

Nyní ale vážně a k věci. Doma jsem si pečlivě prostudovala nabídku, kterou jsem dostala od recepční. K mému překvapení jsem ani kalkulačku nakonec nepotřebovala, abych zjistila, že přes prázdniny dospělá osoba získá na jednom vstupném o víkendu slevu 10 Kč. Poněkud směšná částka troufám si říct, pokud má nalákat v létě, tedy mimo hlavní sezónu, do vnitřního bazénu nějaké lidi. Při pohledu na ceník bazénu obecně, mám ještě jednu zásadní výhradu. Víkendové vstupné je levnější než ve všední den. Přitom v týdnu chodí více stálí tradiční zákazníci a o víkendu přespolní. Neměli by být primárně zvýhodněni občané Jablonce nad Nisou? Červené upozornění, že lze vstupenky zaplatit pouze v hotovosti, snad ani netřeba komentovat, to už je to trochu návrat do pravěku.

A proč mě to tak trápí? Ekonomická situace bazénu dle mých informací není zrovna růžová a dosvědčují to i výroční zprávy Sportu Jablonec nad Nisou s.r.o., pod kterou spadá. Chápu, že vždy bude spíše ztrátový, respektive dotovaný městem, avšak jsou tu možnosti, jak si na svůj provoz může alespoň částečně vydělat. Osobně pamatuji na zlevněné vstupné, které se dalo koupit přes slevový portál. To byla akce, o které se mezi lidmi hodně mluvilo, a troufám si říct, že i přes zaplacení provize bazénu přinesla dost peněz. Laťka byla nastavena vysoko, takové akci se ta nynější na obyčejném papíru formátu A4 jen těžko vyrovná. Každý schopný manažer ale přeci ví, že musí své klienty na něco nalákat, sami nepřijdou a nabídka, která je spíš výsměchem, těžko někoho zaujme.

O pár dní později jsem se doslechla, že je v tropických dnech Sluneční louka neboli zahrada s brouzdalištěm pro děti zavřená z technických důvodů. To už jsem jednou zažila jinde, po návštěvě zástupců hygieny. Další možné příjmy jsou tedy nenávratně pryč. Že by malý bazén pro moc dětí? A opět se dostávám k myšlence velikého venkovního bazénu, třeba na principu biotopu, což je teď velice moderní. Zahrada u bazénu má podle mého názoru veliký potenciál, který není bohužel využitý. Dá se tu hrát beach volejbal, badminton, je tu rovný plácek na kopání s míčem, dá se zde posedět u ohniště. Byla tu i veliká trampolína, velice oblíbená, ale letos se přestěhovala, a to je přeci škoda.

Tak mám z toho všeho trochu pocit, že Bazén Jablonec nad Nisou, respektive městská firma Sport Jablonec nad Nisou s.r.o. ani moc vydělávat nechce. Může si to dovolit, když na každém zasedání městského zastupitelstva slyšíme, jak na nic nejsou peníze? Bazén přitom postupně chátrá a může se jednou stát, že se pokazí více věcí naráz. Pak se bude muset zavřít, a to na delší dobu než jsou pravidelné odstávky. Byla by to veliká škoda, už jen kvůli tomu, že v Jablonci nad Nisou máme nadějné plavce – medailisty, kteří si zaslouží slušné zázemí stejně jako třeba jablonečtí fotbalisté.

 JP

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..