Návštěva dětského klubu Šárynka

publikováno 12.4.2014 |

V týdnu jsme s Komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny navštívili dětský klub Šárynka. Tento klub je inspirován lesními mateřskými školami (Waldkindergarten, Outdoor preschool, Forest school) s kterými se můžeme setkat např. v Německu, Dánku, Švédsku a Velké Británii.

Klub Šárynka

Je umístěn v historickém sadu blízko Šáreckého potoka, kde je i krásná louka a les. Nabízí celodenní péči pro děti předškolního věku (od tří do šesti let) a přitom klade velký důraz na harmonický tělesný i duševní rozvoj.

Vedoucí dětského klubu nás seznámila s celým provozem a spolu s kolegy jsme viděli i kompletní zázemí. Děti tráví většinu dne v přírodě – když jsme přicházeli, byly zrovna na odchodu do lesa za doprovodu dvou pedagogů, kteří se o ně starají po celý den. Ti mohou mít na starosti maximálně šestnáct dětí. Pro případ nepříznivého počasí mají všichni k dispozici vytápěnou jurtu, která je v provozu celý rok. Když si děti potřebují odpočinout v klidu, mohou využít maringotku, která je také přímo v areálu klubu. V celém prostoru jsou k vidění záhonky, kde se pěstují bylinky a najdeme zde i zvířata (morčata, králíci). Kontakt s přírodou je tady pro děti opravdu všude.

Tato „školka“ mě osobně velice nadchla. Vím, že někteří rodiče své dítě raději vidí v teple se vším komfortem, ale také se setkávám s tím, že dnešní malé děti znají své okolí hlavně díky internetu a přes čočku fotoparátu v jejich tabletech a mobilních telefonech. Dětský klub Šárynka není v síti předškolních zařízení ministerstva školství, protože to zatím neumožňuje legislativa, která nezná pojem „lesní mateřská škola“ a proto je provoz dětského klubu financován pouze rodiči a funguje tedy jako soukromá mateřská škola.

Práce s dětmi se mi tu velmi zamlouvá, prostředí je příjemné a péče, kterou zde děti mají, je určitě minimálně srovnatelná s tím, co nabízejí školky v síti MŠMT.

Více fotografií >>

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..