Návštěva lodě Hermes | Noclehárna pro lidi bez přístřeší

publikováno 11.4.2104 |

Při výjezdním zasedání Komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny jsme se podívali i na loď Hermes – noclehárnu na Vltavě pro lidi bez přístřeší. Ta funguje od února 2007 a kotví na levém břehu Vltavy u Štefánikova mostu.

Noclehárna Hermes

Kromě dvou set míst k přespání je tu i lékařská ošetřovna, psychologické, právní a sociální poradenství. Muži a ženy spí odděleně v kabinách, je tu ale i společná místnost oddělená pouze závěsem pro lidi, kteří trpí klaustrofobií. Nedostane se sem však každý – pravidla pro vstup na loď stanovuje zdejší provozní řád. Ten zakazuje přístup podnapilým osobám anebo lidem bez dokladu totožnosti. Nesmí sem také nezletilí.

Při své práci na záchranné službě jsem se s lidmi bez domova setkala mnohokrát. V menších městech mají možnost noclehu v azylových domech a v domech Naděje. Někteří to však odmítají. Důvodem je, že stejně jako na loď Hermes, ani do těchto zařízení nesmí přijít lidé pod vlivem alkoholu. Pokud přijde někdo, kdo požil alkoholu mnoho a nemá známky zranění, může se nechat převézt na záchytnou stanici. To ale nikdo nezaplatí. Ti, co požili alkoholu přiměřeně, ale jsou odmítnuti, skončí většinou na interních odděleních nemocnic. Sama jsem zažila, že zdravotnický personál má na svých odděleních čisté prádlo. Tyto příchozí osprchují, dají jim najíst a uloží je spát. Ráno už tam často nikdo není, jen se bohužel stejný příběh někdy opakuje i hned druhý den.

Jak nám řekl ředitel i zaměstnanci lodi Hermes, setkávají se tu denně s lidmi, kteří přijdou z ulice. Za přespání se platí symbolický poplatek 20 Kč. Zájemci o nocleh se musí dostavit nejpozději do půl deváté večer. Všechny pozdější vstupy musí být předem domluveny s personálem lodi Hermes. Budíček je každý den v šest hodin a během půl hodiny musí všichni loď opustit. Dokonce tu funguje i terénní služba, která vyjíždí do ulic, parků, pod mosty apod. a nabízí lidem bez domova pomoc. Setkávají se ale i s tím, že jsou odmítáni.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..