Odhalení chyb v zadávací dokumentaci před podpisem smlouvy bude stát Jablonec nad Nisou 1,5 milionu korun

publikováno 21.4.2015 |

Interpelace zastupitelky Jany Pastuchové ze dne 21. dubna 2015, která zazněla v rámci jednání Zastupitelstva města Jablonec nad Nisou

 

Vážený pane primátore, vážení kolegové, vážení hosté,

veřejná zakázka ke stavební akci Azylový dům zdá se poněkud nešťastná. Nejenže došlo k chybám v rámci hodnocení veřejné zakázky, před podpisem smlouvy s vítězem soutěže společností Ventax se v  zadávací dokumentaci objevilo 65 závad a připomínek a dnes tu zaznělo, že jich je ještě více. Tyto chyby mají vést k navýšení ceny zakázky, jak jste navrhli, celkem o 1,5 milionu korun.

 

A tak bych se ráda zeptala:

  1. Proč jste podrobili zadávací dokumentaci pečlivé kontrole až  před podpisem smlouvy, jak uvádíte v odůvodnění návrhu?
  2. Kdo konkrétně tato pochybení objevil?
  3. Kdo je odpovědný za těchto 65 závad a připomínek, respektive znění původní zadávací dokumentace?
  4. Je to na magistrátu běžná praxe, že se vysoutěží dodavatel, až pak se dokumentace podrobí kontrole a přijde se na vícenáklady před podpisem smlouvy s dodavatelem?
  5. Proč jste výběrové řízení po zjištění chyb nezrušili a nevypsali veřejnou soutěž znovu?
  6. Jak můžete zaručit, že by jiný dodavatel neocenil vyřešení těchto 65 chyb nižší částkou než společnost Ventax a nenabídl by tak celkovou nabídkovou cenu nižší než společnost Ventax?

 

Chápu, že se v průběhu rekonstrukce staré stavby mohou objevit nečekané problémy. S těmi by však měli autor zadání i realizátor při stanovení nabídkové ceny počítat. Takhle se bohužel zdá, že cesta k vítězství ve výběrovém řízením vedla přes nízkou nabídkovou cenu, která bude ze strany města následně kompenzována skrze vicenáklady. Ač teď budete argumentovat, že to zákon o veřejných zakázkách umožňuje, záleží spíše na výkladu, s takovým postupem nelze souhlasit.

 

Děkuji za odpověď.

One Thought to “Odhalení chyb v zadávací dokumentaci před podpisem smlouvy bude stát Jablonec nad Nisou 1,5 milionu korun”

  1. Jaroslav Kopal

    Jen jim dávejte do těla! Oni byli zvyklí leta na to, že si mohli dělat cokoliv a nikdo si nedovolil ani ceknout!

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..