Zdravotní sestry i jiné nelékařské zdravotnické profese potřebují přidat peníze, motivaci i prestiž

publikováno 5.5.215 |

Poslední změny v oblasti nelékařských zdravotnických profesí českému zdravotnictví nepomohly. Nelékařští zdravotničtí pracovníci v České republice jsou nedostatečně ohodnocení, demotivovaní, vyčerpaní a hlavně, je jich nedostatek, což by už zanedlouho mohlo negativně ovlivnit zdravotní péči u nás. Co změnit? Na to se snažili najít odpověď hosté diskusního dopoledne na téma nelékařské zdravotnické profese v ČR, který v pondělí 4. května uspořádala v Poslanecké sněmovně PČR Jana Pastuchová.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Zájem o akci předčil naše očekávání,“ říká Jana Pastuchová, která zahájila program akce prezentací, s tím že: „Pro zvaní hostů jsme neměli žádný klíč, chtěla jsem, aby mohly přijít jak zdravotní sestry, tak představitelé odborných společností či škol. Pozvánky proto zpravidla nechodily adresně“.

Celkem v publiku seděla více než stovka hostů. „Mrzí mě však, že nedorazil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, jehož rezortu se téma přímo týká.  Možná právě v tom, jak ministerstvo zdravotnictví nakládá s financemi, tkví současný problém v oblasti nelékařských zdravotnických profesí. Nemyslím tím ale, že je třeba do zdravotnictví nalít více peněz, pouze by je ministerstvo mělo efektivněji vynakládat tam, kde jsou skutečně třeba,“ vysvětluje Jana Pastuchová.

Kromě poslankyně Pastuchové odpovídala na dotazy vrchní sestra z Krajské nemocnice Liberec Vladislava Kohoutová, prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová, za ministerstvo zdravotnictví náměstci Josef Vymazal a Tom Philipp a Lenka Hladíková z odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, za VZP ředitel Zdeněk Kabátek, za MPSV náměstkyně Iva Merhautová, za MŠMT Vladimír Krieg z oddělení středního a vyššího odborného vzdělávání a poslanec David Kasal.

Po úvodních slovech hostů následovala debata, které dominovala témata jako dvojkolejnost vzdělávání, kompetence všeobecných sester a zdravotnických asistentů, otázky motivace a ohodnocení nelékařského zdravotnického personálu. Živě se rovněž diskutovalo nad tématem vzdělávání nelékařů. „Dokud ministerstvo zdravotnictví nezveřejní návrh zákona, který má nahradit současný zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, tak se o moc dál neposuneme. Jsem ale moc ráda, že jsme mohli vyslechnout názory lidí z praxe, kteří se s důsledky zákonů a vyhlášek setkávají každý den,“ shrnuje Jana Pastuchová.

Na přetřes přišla rovněž personální vyhláška, přijímací zkoušky ve školách či nelékařští pracovníci v sociálních službách. „Problémů je v této oblasti opravdu mnoho, nicméně jsem ráda, že jsou mezi námi lidé, kteří i přesto pacientům stále pomáhají,“ uzavírá Jana Pastuchová.

Můžete si stáhnout:

Zvukový záznam z akce najdete zde.

Prezentace poslankyně Jany Pastuchové

Prezentace vrchní sestry Vladislavy Kohoutové

 

 

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..