Interpelace zastupitelky Jany Pastuchové ze dne 19. března 2015, která zazněla v rámci jednání Zastupitelstva města Jablonec nad Nisou
Vážený pane primátore, vážení kolegové, vážení hosté,
dovolte mi, abych zde přednesla svoji interpelaci tentokrát na téma komunikace Statutárního města Jablonec nad Nisou s občany. Není to tak dávno, co jsem listovala Jabloneckým měsíčníkem, březnovým vydáním, dočetla jsem se mimo jiné o příchodu jara, Tyršových sadech, územním plánu a dalších pozitivních počinech vedení města a pozitivních zajímavostech ze zasedání zastupitelstva. Následně jsem přeskočila pět stran věnovaných kulturním a sportovním akcím v Jablonci a konečně stránku s velikonočními akcemi, abych se dostala k jedné jediné stránce, devatenácté z celkového počtu 24, na jejíž jedné polovině si občan může přečíst také nějaký jiný názor, kritický, alternativní k tomu, čím je čtenář s prominutím krmen na stranách předchozích.
Dovolte mi, abych zde upozornila na to, že i Jablonecký měsíčník představuje tzv. radniční noviny, které jsou hrazeny z veřejných prostředků. Neměly by tedy sloužit k propagaci vedení města, ale měly by poskytovat ucelený obrázek o dění na radnici a v oblastech, které spravuje, měly by poskytovat názorovou různorodost, tzn. i názory a komentáře kritické a nesouhlasné. Netvrdím, že by opozice měla dostat v měsíčníku prostor na deset stran, ale nezávislá redakce by měla dát prostor k vyjádření, v rámci všech zásadních témat, i někomu jinému s alternativním názorem, stačí pár vět. To, kde je pravda, nechť si rozhodne sám čtenář, občan, potenciální volič, plátce daní.
Existují nezávislé expertizy a studie, včetně Kodexu dobrého radničního periodika, který Vám doporučuji k přečtení. Za zcela zásadní výstup z těchto zdrojů považuji doporučení, že by redakční rada měla být v podstatě jedním z výborů zastupitelstva, tzn. měla by být složena ze členů zastupitelstva napříč stranami. Ba naopak starostovi nebo primátorovi a členům Rady by mělo být členství zapovězeno, protože Ti mají veřejnost zaujmout svojí činností nikoliv schopností ovládat to, co v radničním periodiku vyjde nebo nevyjde. Taková redakční rada by pak mohla podpořit onu názorovou různorodost., ke které by rovněž mohla zásadně přispět diskuze občanů na webu města, pokud by dostali tu možnost.
A nyní se konečně dostávám k otázkám:
- Proč se Magistrát města Jablonec nad Nisou tolik bojí veřejně diskutovat nejen s opozičními zastupiteli, ale především s občany, kteří prakticky nemají možnost se vyjádřit na webu města?
- Proč se tolik obává názorové různorodosti, že ji nevpustí do radničního periodika, které je, a to opakuji, hrazeno z veřejných prostředků, což je zcela zásadní předpoklad pro jeho objektivní charakter?
- Proč magistrát nevyužívá ke komunikaci s občany také jiné dnes už běžné kanály, jako jsou sociální sítě a prakticky nedovoluje nějakou veřejnou interakci – zpětnou vazbu od občanů?
Závěrem pouze dodávám, že samozřejmě vím o setkáních s občany, která odstartovala 10. března, a považuji je za dobrý krok. Vítám i možnost sledovat naše zastupitelstvo online. Přesto si ale myslím, že to nestačí, obzvlášť pro lidi, kteří v dnešní době využívají především elektronickou komunikaci, obzvlášť pro mladé lidi, kteří jsou budoucností našeho města.
Děkuji Vám za pozornost.