Česko má nového premiéra, Zeman chce po Sobotkovi profesionály

NOVINKY.CZ, 17.1.2013

Prezident Miloš Zeman v pátek krátce po třetí hodině odpoledne na Pražském hradě jmenoval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem. Zeman se nyní začne scházet s kandidáty na ministry. K jejich jmenování by mohlo dojít do konce ledna.

Sobotka složil slavnostní slib 83 dní od voleb.

Zeman předsedovi ČSSD popřál, aby sestavil profesionální tým s odbornými znalostmi i životními zkušenostmi, který „se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky”.

Sobotka po jmenování poděkoval a konstatoval, že je připraven prezidentovi navrhnout jednotlivé ministry. Vláda se podle něj pokusí zlepšit politické klima v ČR.

„Jsem přesvědčen, že Česká republika může mít velmi brzy silnou koaliční vládu, která se bude opírat o jasnou většinu 111 hlasů,” uvedl Sobotka. Kabinet by měl prosadit „pozitivní změny, které občané očekávají”.

Za priority označil nastartování hospodářského růstu, vytváření nových pracovních příležitostí, zlepšení životní úrovně lidí či zlepšení fungování státu. „A zejména obnovení důvěry občanů v politiku jako takovou,” dodal.

Návrhy dostane Zeman v pondělí

Sobotka následně uvedl, že mu Zeman potvrdil jmenování celé vlády do konce ledna. „Nemám žádné konkrétní negativní signály, že by nechtěl některého z ministrů jmenovat,” dodal Sobotka.

V pondělí doručí Sobotka prezidentovi formální návrh na jmenování celého kabinetu.

Prezident nyní hodlá absolvovat kolečko rozhovorů s jednotlivými kandidáty. Poslední neznámou bylo po odstoupení Petra Krčála obsazení křesla ministra práce a sociálních věcí. ČSSD se v pátek dopoledne dohodla, že navrhne Michaelu Marksovou Tominovou. [celá zpráva]

Sobotka se stal v pořadí 11. premiérem, přičemž je druhým nejmladším po Stanislavu Grossovi. Na jmenování čekal 83 dní, tedy nejdéle ze všech svých předchůdců. V současné chvíli má Česko dva premiéry, tedy Bohuslava Sobotku a Jiřího Rusnoka, ten vede úřednický kabinet v demisi.

Zeman se netajil, že má vůči některým kandidátům výhrady. Sobotka nicméně na nominacích, na nichž se dohodla ČSSD s ANO a lidovci, trvá.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..