Volební preference – leden 2014

SANEP.cz, publikováno 10.1.2014

Pokud by se v lednu konaly hypotetické sněmovní volby, stejně jako v prosinci by zvítězilo politické hnutí ANO se ziskem 24,6% hlasů před druhou ČSSD, které by aktuálně dalo svůj hlas 20,5%. 

Volební preference leden 2014

Ukázal to aktuální průzkum volebních preferencí společnosti SANEP, který tak potvrzuje, že ze stran vznikající vládní koalice je z pohledu voličů politické hnutí ANO Andreje Babiše vnímáno jako nejsilnější politický subjekt.

Vítěz loňských říjnových předčasných voleb ČSSD sice oproti prosincovému šetření společnosti SANEP mírně posílilo, a naopak hnutí ANO oslabilo. I přesto však sociální demokraté ztrácejí na hnutí ANO 4,1 procentního bodu.

Třetí nejsilnější stranou by aktuálně byla KSČM a to s podporou 15,7% hlasů od rozhodnutých voličů. KSČM tak zaznamenává nárůst 0,4 procentního bodu oproti prosincovým hodnotám.

Naopak pokles zaznamenává TOP 09, kterou by aktuálně podpořilo 11,4% voličů, což je však o osm desetin procentního bodu méně, než v prosinci minulého roku.

Pokles o tři desetiny procentního bodu oproti prosincovému šetření volebních preferencí společnosti SANEP zaznamenala i KDU-ČSL, která by v lednových hypotetických sněmovních volbách získala podporu 6,8% hlasů.

Stejně jako v prosinci by i v lednu získalo 6,5% voličských hlasů hnutí Úsvit přímé demokracie, které slavilo volební úspěch, avšak nyní bude muset svým voličům dokázat, že je politickým subjektem, který má ve vrcholné politice své místo.

Mírný nárůst volebních hlasů o šest desetin procentního bodu zaznamenala ODS s aktuálním ziskem 5,8% hlasů, která bude v tomto volebním období bude bojovat o svoji politickou existenci.

Žádný jiný politický subjekt by aktuálně pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory Parlamentu ČR nepřekročil.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 57,2% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..