Krizový scénář na záchranu ztracených miliard

www.anobudelip.cz, 28.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Krizový scénář, který by měl zachránit ztracené miliardy z Evropských fondů, je na světě. Sobotkův kabinet by ho měl schválit příští týden. Počítá s mimořádným nasazením úředníků, kteří budou hledat náhrady za neúspěšné projekty. Třeba životní prostředí chce část propadlých peněz použít na zateplování veřejných budov.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Rekonstrukce silnice z Třebíče do Želetavy. Odpovědná Regionální rada nenašla při kontrole žádný problém a proplatila zhruba 80 milionů z eurodotací. Silnice ale byla užší, než se plánovalo, a tak se o 8 milionů muselo vracet. Anebo jiný příklad, ve Frenštátu pod Radhoštěm chtěli opravit kulturní dům, dotace Evropská komise schválila, jenže zastupitelé města měli problém vybrat firmu, která měla renovaci provést, a nevyčerpali 46 milionů korun. Ministryně i proto dostala úkol, nastartovat čerpání peněz a nastavit taková pravidla, která zajistí, že se peníze nebudou do unijního rozpočtu vracet. Za rok 2013 přišla Česká republika o 10 miliard, letos to může být 24 miliard. A nejčernější scénář počítá tak s tím, že se za 3 roky nestihne vyčerpat celkem 100 miliard korun. Unie zvažuje výjimky, verdikt má sdělit v polovině března.

Věra JOUROVÁ, ministryně pro místní rozvoj /ANO/: Žádáme o to, aby nám byl uznán faktor vyšší moci, to znamená povodně a ekonomické krize.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: To by podle odhadů mohlo zachránit za rok 2013 více než miliardu korun. Zásadní je ale čerpání peněz pro letošní rok.

Věra JOUROVÁ, ministryně pro místní rozvoj /ANO/: Budeme otvírat výzvy na projekty, které se dají rychle zrealizovat. My potřebujeme, aby byly dokončeny v polovině příštího roku.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Jedna z nejhorších situací je na ministerstvu životního prostředí. Nestihne zrealizovat 200 projektů, na které jsou peníze blokované. A právě ty mají být převedené jinam.

Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/: Na zateplování veřejných budov, kde bychom rádi vypsali už možná v příštím týdnu, nejpozději v přespříštím týdnu, výzvu za minimálně 3 miliardy korun.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Zabrat musí i jinde. Na školství hrozí, že se nestihne vyčerpat přes 7 miliard na vědu, výzkum a inovace.

Marcel CHLÁDEK, ministr školství, mládeže a tělovýchovy /ČSSD/: Připravení rychlých výzev za 3,1 miliardy korun s tím, že chceme metodicky vést i ty konečné příjemce, větší i důraz na spolupráci s ministerstvem školství.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Na všech úřadech teď má na čerpání dotací dohlížet maximum lidí. Opoziční ODS s tím souhlasí, jen dodává, že se musí dávat pozor na udržitelnost projektů.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: Musíme myslet i na to, jaké závazky na státní rozpočet to bude mít v době, kdy už ty peníze čerpat nebudeme moci.

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Za slabé čerpání peněz mohou podle kritiků špatně nastavená pravidla, složitá byrokracie, přes 20 různých výzev v období od roku 2007 do roku 2013. I proto předchozí vláda zredukovala jejich počet na následujících 7 let na 8. To má zajistit přehlednost a ulehčit zájemcům výběr oblasti, kde chtějí o peníze žádat. Vladimír Keblúšek, Česká televize.

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..