MOJE TOULKY PO LIBERECKÉM KRAJI: Na kole po Českolipsku – krásná příroda, ale kvalitní služby tu nečekejte

publikováno 19.8.2015 |

Abych nepsala pouze o Jablonci nad Nisou, rozhodla jsem, že sepíšu i pár postřehů z Českolipska, kde máme chalupu, podnikáme zde cyklovýlety a vůbec je mému srdci tato část Libereckého kraje velice blízká.

Jednoho krásného všedního dne (ano všedního, i my poslanci máme dovolenou, s čímž se nemohou smířit zejména média) jsem vzala svoje kolo a vyrazila s manželem ze Sloupu v Čechách směrem na Pihel, Bukovany, Dobranov, Zákupy, Velenice a Lindavu. Cílem mé cesty byl Radvanec, restaurace U mlýna, kde jsme si dali zasloužené, samozřejmě nealkoholické, pivo.

Nová silnice 2 (Medium)

O den později jsme opět vyjeli ze Sloupu, tentokrát směrem na Častolovice a Manušice, kde jsme najeli na krásnou cyklotrasu, která vede až na Prácheň, kde stojí Panská skála, turistické lákadlo, které proslavila zejména pohádka Pyšná princezna. Odtud jsme si to namířili do Polevska a přes Nový Bor jsme dojeli zpět do Sloupu v Čechách.

Krásné trasy pro cyklisty, ale pokud vám dojde voda v cyklolahvi, tak máte ve všední den prostě smůlu, a to i přes oblohu bez mráčku a prázdniny. A když vás přepadne hlad, tak kromě restaurace v Pekelných dolech, dřív spadnete z kola, než nějakou otevřenou restauraci najdete. Trochu velký kontrast oproti nedávné dovolené v Rakousku, kde jsme se setkali s bezva službami, nejen co se týče občerstvení, ale také bike servisů. Nedostatek občerstvení po cestě zachránil alespoň místní krámek na Polevsku, kde jsme usedli vedle seniorů, kteří kibicovali obecní zaměstnance natírající dřevěný katamarán. To se člověk dozvěděl věcí J

Přestože mám horské kolo a jen tak nějaká nerovnost mě nezaskočí, v některých vesnicích byla kvalita silnic opravdu žalostná. Velkou radost mi ale udělala cesta z Práchně na Polevsko, kde jsou opravy silnice v plném proudu, a to nehledě na vysoké teploty. A jak jsem se dozvěděla od cestářů na místě, pracuje se i o víkendu, aby byla silnice do října 2015 kompletně opravená.

Pokud bych měla známkovat jako ve škole (to je dnes moderní, známkují se koupaliště, kempy, restaurace), množství a úroveň občerstvení podél cyklotras bych hodnotila známkou 4, neexistující cykloservisy známkou 5, povrch cyklostezek známkou 1-2 a silnice by dostaly
za 3.

Chystám se na další cestu, tentokrát trochu na sever, směrem na Vysokou Lípu a krajem Pískovcových skal. Cesta vede částečně i přes Německo, tak uvidíme, jaké tato trasa získá vysvědčení.

JP

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..