Nemocnice v Libereckém kraji jsou v dobré kondici, dusí je však úhradová vyhláška a nedostatek personálu

publikováno 15.5.2016 |

V Jablonci nad Nisou, 13. května 2016: Nedostatek peněz není nejpalčivějším problémem, který řeší nemocnice v Libereckém kraji. V dalším rozvoji jim brání nesrozumitelná a nespravedlivá úhradová vyhláška, nedostatek personálu, místní rozdíly v dostupnosti zdravotní péče i chybějící celková vize českého zdravotnictví. Nejen to zaznělo v pátek 13. května na setkáních ministra financí Andreje Babiše, poslankyně Jany Pastuchové a Hlavní sestry ČR Alice Strnadové se zaměstnanci vybraných nemocnic v Libereckém kraji.

Cílem výjezdu bylo zanalyzovat situaci ve zdravotnictví v Libereckém kraji a především vyslechnout názory a dotazy těch, kteří v českém zdravotnictví pracují. „Jako zdravotnická záchranářka a poslankyně v jedné osobě nemohu pouze přihlížet tomu, jak do českého zdravotnictví tečou miliardy, a přesto se nachází na pokraji krize. Ve sněmovně na nás teď čekají zásadní zákony, které by to mohly zvrátit. Od stolu ale dobrého výsledku nikdy nedosáhneme, a proto jsme vyrazili do terénu za těmi nejpovolanějšími,“ říká poslankyně Jana Pastuchová. „Potvrdilo se nám, že peníze v českém zdravotnictví jsou a dá se na řadě věcí ušetřit, chybí tu ale centrální řízení a jasná vize, jak by mělo fungovat a kam by mělo směřovat,“ doplňuje.

Nedostatek personálu, zejména zdravotních sester, podle poslankyně Jany Pastuchové úzce souvisí s chaosem, který panuje ve vzdělávacím systému nelékařského personálu. „Potřebujeme, aby se absolventky a absolventi středních zdravotnických škol rychle dostávali do praxe a vykonávali práci plnohodnotné zdravotní sestry. Současné zákony to neumožňují a nutí je zbytečně studovat další roky na vysoké škole, kde se učí téměř to samé,“ vysvětluje Jana Pastuchová. Možné zkrácení vzdělávání zdravotních sester zahrnuje novela zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařích, kterou v pátek projednávala Legislativní rada vlády ČR. „Studium na vysoké škole ale samozřejmě bude dál možné,“ zdůrazňuje poslankyně.

Diskuze se konaly v Krajské nemocnici Liberec, v Nemocnici Jablonec nad Nisou a v Masarykově nemocnici v Jilemnici. Kromě nemocnic byl na programu i Hospic sv. Zdislavy v Liberci. Ministr financí s poslankyní Janou Pastuchovou rovněž navštívili Nemocnici Frýdlant, která je v soukromých rukou a ve které došlo v posledních měsících k výraznému omezení akutní péče. „Místní starostové to pochopitelně nesou velice nelibě a pro Krajskou nemocnici Liberec to představuje nesmírnou zátěž. Odkup nemocnice Libereckým krajem je možné řešení, jak lidem ve Frýdlantském výběžku zajistit dostupnou akutní péči, soukromé zařízení ale nemůžeme do ničeho nutit,“ uzavírá Jana Pastuchová.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..