Poslanecké výbory v Libereckém kraji: Výzvy, problémy a inspirace

publikováno 29.4.2015 |

Dlouho očekávaný výjezd Výboru pro zdravotnictví a Výboru pro sociální politiku je za námi. Měsíce příprav se vyplatily, myslím, že mohu mluvit za všechny přítomné kolegy poslance a kolegyně poslankyně i další hosty, že tři dny putování po Libereckém kraji přinesly svoje ovoce.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Vždy je lepší podívat se do praxe, když máte pak z poslanecké lavice rozhodovat o osudu návrhů zákonů, které se týkají mimo jiné právě zdravotnictví a sociální politiky. Oblastí, které se, ač chceme či nechceme, týkají a budou týkat každého z nás.

Program jsme zahájili ve středu 22. dubna na Krajském úřadě Libereckého kraje, kde nás přivítal hejtman Martin Půta a krajští radní. Bylo třeba „odtajnit“ náš program, seznámit zúčastněné poslance a hosty s děním v Libereckém kraji a nastolit hlavní témata, která se jako červená nit prolínala celým výjezdním zasedáním. Hned na počátku se ukázalo, jak důležité je, že se v Liberci sešly najednou oba výbory, zdravotnictví a sociální oblast spolu úzce souvisí, více, než se na první pohled může zdát. Liberecký kraj byl úplně prvním regionem, kam jsme v tomto složení zavítali. Financování nemocnic, financování sociální služeb, kapacita nemocnic a zařízení sociálních služeb, odměňování, nedostatek a kompetence lékařů, nelékařského personálu a pracovníků v sociálních službách, asi nejfrekventovanější témata.

Klenot ve Vysokém nad Jizerou

Poslanci jsou také pouze lidé, musí jíst a lákají je přírodní krásy a architektonické skvosty. Kam jinam jsme tedy mohli zamířit na oběd než na Ještěd. Počasí výhledům příliš nepřálo, prý je to běžné, když na Ještěd někoho pozve hejtman Půta J, přesto Ještěd zaujal. „Panoramaty“ jsme se mohli, my členové Výboru pro zdravotnictví, pokochat cestou do Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. Zařízení, které vedou tři dámy, jejichž úsilí je opravdu znát. Ústav předchází výborná pověst a do Vysokého míří pacienti z celé České republiky,  a to bez podpory z veřejných rozpočtů. Přesto jsme se v rámci debaty zabývali i tím, jak právě taková zařízení podpořit v jejich fungování. Zaslouží si to. Dalším našim cílem byl Harrachov, zde jsme byli ubytování v zařízení poslanecké sněmovny. Plní dojmů a okysličeni horským vzduchem jsem debatovali dlouho do noci.

Nemocnice v Liberci a v Jablonci čekají změny

Druhý den, ve čtvrtek 23. dubna, dopoledne nás čekala návštěva Krajské nemocnice v Liberci. Nejvýraznějším tématem byla nová koncepce rozvoje liberecké nemocnice, která je podle mého názoru nezbytná. Poobědvali jsme společně generálním ředitelem nemocnice Luďkem Nečesaným a s primátorem města Liberec Tiborem Batthyánym v nedávno otevřeném Radničním sklípku a přesunuli jsme se do Nemocnice Jablonec nad Nisou. Hlavní téma? Financování českého zdravotnictví a zákon o neziskových nemocnicích. Jablonecká nemocnice chce ušetřit peníze, řešení zatím vidí v transformaci v akciovou společnost. Dobrý směr? Otázka pro zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou.

Navečer jsme se vrátili do Harrachova, kde nás čekal pomyslný zlatý hřeb výjezdu, a to společné jednání Výboru pro zdravotnictví a Výboru pro sociální politiku za účasti přizvaných hostů. Vyměnili jsme si poznatky z návštěv, které za uplynulé dva dny oba výbory absolvovaly, a řešili jsme výše uvedená regionální témata. Škoda, že den má pouze 24 hodin.

Asistentky výboru zachraňovali členové Horské služby

V pátek 24. dubna se program obou výborů zase rozdělil. Výbor zdravotnictví zamířil do Bedřichova, na Novou louku, kde nás čekali členové Horské služby, kteří do hor bezesporu patří. V rámci ukázky jejich práce, kdy se zapojil i vrtulník, bylo nutné zvolit nějaké figuranty. Abychom jako poslanci neohrozili hlasování v rámci 27. schůze poslanecké sněmovny, které probíhá tento týden, dechberoucí zážitek si z Jizerek nakonec odvezly asistentky výboru. Výjezdní zasedání jsme zakončili obědem na Šámalově chatě, to už tak dechberoucí zážitek nebyl. To je ale téma pro jiné výbory, instituce, úřady.

Pár slov na závěr

V Libereckém kraji máme zdravotnická zařízení a odborníky, na které jsem byla před zraky svých kolegů poslanců pyšná. Věřím, že si v našem regionu tento standard udržíme a budeme ho dále rozvíjet. Jsem rovněž ráda, že jsme od představitelů tří navštívených nemocnic v Libereckém kraji neslyšeli žádné velké nářky nad finanční situací. Někde však nepomáhají špatné zákony a jinde zase provozní podmínky. Výzva pro všechny poslance, výzva pro mě.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..