Ministr financí Andrej Babiš spouští hloubkové audity na šesti ministerstvech, která řídí jeho hnutí ANO. Prověří i personální obsazení a odměňování ve státních firmách řízených ministerstvy této strany. Měly by podle něj fungovat efektivněji.
Svůj záměr provést hloubkové audity Babiš oznámil ve čtvrtek.
„Projdeme také smlouvy zaměstnanců či manažerů státních firem,“ uvedl v tiskové zprávě první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který se audity ve státní správě dlouhodobě zabývá. V pátek odkázal s podrobnějšími dotazy ke změnám ve státních firmách na tiskové oddělení.
V některých firmách by mohlo dojít i na výměnu ve vedení. „V Aeroholdingu proběhly personální změny nedávno, které tam udělal můj předchůdce Jan Fischer. Nevidím tam v tuto chvíli urgenci. Urgence je exportní banka a v souvislosti s ní i státnípojišťovnaEGAP. V bance je 16 miliard nedobytných pohledávek za poslední tři roky a mám pocit, že to tam nefunguje,“ řekl Andrej Babiš.
Naráží přitom na několik let staré úvěry, kvůli kterým v lednu zasahovala v České exportní bance a pojišťovně EGAP policie. Některým firmám banka v minulosti půjčila, ačkoliv podle pravidel zřejmě neměla. Obě instituce slouží k podpořečeskéhoexportu i do zemí, které komerční finanční instituce považují za příliš rizikové a vyhýbají se jim.
Babišův náměstek pro správu podílů ve státních firmách Ondřej Závodský nastoupil do funkce minulý týden. „Bavili jsme se o několika případech, kdy by ministr chtěl změnu. Sám mu dám také nějaké návrhy, budu přitom vycházet z konkrétních pochybení některých manažerů,“ říká náměstek. Pochybení přitom odhalí právě Babišův audit.
Problém je v rozdělení kompetencí mezi rezorty, míní Babiš
„Trochu mě mrzí, že reakce médií a veřejně známých osobností vůbec nezohledňují skutečnost, že jde o případy, které nikdo ze současného vedení bank nezavinil. Jen se je usilovně snažíme spolu se státní pojišťovnou EGAP řešit tak, abychom v rámci možností minimalizovali ztráty,“ brání se nařčení z nefunkčnosti firmy Jiří Klumpar, ředitel ČEB. Podle něj za sebou banka vláčí problémy z minulosti v řádu jednotek miliard korun.
Podle Babiše problém spočívá právě v rozdělení kompetencí mezi jednotlivými ministerstvy, která mají v ČEB podíl, což jsou finance a ministerstvo průmyslu a obchodu. Drobné podíly tam drží také ministerstvo zahraničí a ministerstvo zemědělství.
„Budeme chtít, aby veškeré kompetence k řízení banky přešly pod ministerstvo financí. V dozorčí radě ČEB a EGAP jsou i zástupci jiných resortů a výsledkem je, že je nikdo důsledně neřídí, že není jasné, kdo má jakou odpovědnost. I proto tam stát přišel o velké peníze,“ uvedl Babiš minulý týden pro Hospodářské noviny.
Se státní bankou se svezla i exportní pojišťovna, která její úvěry pojišťuje a část nesplácených pohledávek musela uhradit. „Ministr financí si vyžádal informace o způsobech odměňování a nastavení cílových ukazatelů pro management,“ říká Jan Procházka, který šéfuje EGAP teprve rok.
Pojišťovna podle něj není firma se zaměřením na zisk, protože musí pojišťovat i rizika, která komerční pojišťovny nepojišťují. Příkladem je současná situace na Ukrajině, kde nikdo české podnikatele exportující na toto teritorium nezajistí proti riziku způsobenému politickou nestabilitou. „Objem pohledávek za neplatiči se nesnižuje, situace v okolních zemích tomu nepomáhá,“ varuje Procházka.