ISLAND: Ostrov sopek, horkých pramenů a propracované sociální politiky

publikováno 20.října 2014 |

Ve dnech 6. – 10. října 2014 jsme v rámci Výboru pro sociální politiku PSP ČR navštívili Island. Pěkný výlet za peníze daňových poplatníků, řekne si asi řada lidí. Zdání ale klame, naše cesta na Island nemířila za přírodními krásami, ale za místními odborníky na sociální politiku. Setkali jsme se mimo jiné s představiteli partnerského výboru islandského Parlamentu, Asociace penzijních fondů, Ministerstva sociálních věcí, Správy a ochrany zdraví při práci a Správy sociálního pojištění. Proč vymýšlet nové věci, když už je vše vymyšleno, stačí převzít to dobré. Od Islandu bychom se v České republice mohli ledacos naučit.

Jednací sál Parlamentu
 Parlament Island
Parlament Island

Island se potýká s 5,4% nezaměstnaností. Pro místní trh práce je charakteristické, že 80 % lidí je soustředěno v odborech a stále více žen pracuje na zkrácený úvazek. Island nabízí zajímavé řešení mateřské dovolené, která trvá celkem devět měsíců, z toho tři měsíce ji čerpá matka, tři měsíce otec a tři měsíce čerpá rodič dle dohody. Navíc si každý rodič může vzít ještě čtyři měsíce neplacené dovolené.

Co se týče penzí, na Islandu mají tři pilíře, a to veřejný, dobrovolný a povinné spoření v penzijních fondech. Zatím jim to funguje. Možná proto, že si na nastavení druhého povinného pilíře na Islandu dali záležet, nebyla to hurá akce ve prospěch soukromých penzijních fondů, ale promyšlená koncepce pro budoucnost islandských seniorů. Státní zaměstnanci na Islandu nemohou pracovat po dovršení 70 let. Inspirace pro ČR?

Island rovněž nabízí zajímavé řešení správy ochrany a zdraví při práci. Na 50 a více zaměstnanců jsou přiděleni dva tzv. Safety guards a dva tzv. Safety representatives. Pod 50 je to jeden a jeden. Řídí se dle veřejných bezpečnostních seznamů, které mají 38 položek. Podle posledních průzkumů se v ČR denně v práci zraní více než 100 lidí, což je opravdu hodně. Úrazy se běžně stávají i v kancelářích. Podepsat formulář s poučkami  o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci proto zjevně nestačí.

Island si prošel zásadní ekonomickou krizí, ale jak vidno, dokázal se z toho rychle otřepat. Troufám si říct, že oblast sociální politiky je na Islandu natolik stabilní, že jí krize bankovního sektoru výrazně neotřásla. Život na ostrově není lehký. Tamní vláda dělá vše pro to, aby na Islandu udržela mladé lidi, které lákají příležitosti ve Skandinávii. Jedním z prostředků, jak je udržet, je právě sociální politika, podporující rodinu, rovnoprávnost můžu a žen, nabízející jistoty a budoucnost bez strádání. Nic z toho ale samozřejmě není zadarmo.

Závěrem jeden islandský tip, jak oživit dění v poslanecké sněmovně. Zasedací pořádek v islandském parlamentu Althing je určován losem nikoliv dle zastoupení stran. V Poslanecké sněmovně PČR by takové losování v některých případech představovalo spíš hru Černý Petr (za jméno si dosaďte koho chcete). Hold jiný kraj, jiný mrav.

Další informace včetně fotografií najdete zde.

 

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..